“صورت آینه سلامتی شما است.” این جمله مبتنی بر این ایده است که ظاهر ما از طریق پوست شفاف، موهای براق و چشمان درخشان، سلامت درونی ما را نشان می دهد.

وجود علایمی در چهره ما می تواند حاکی از این باشد که حال ما چندان خوب نیست. البته باید سایر عوامل را نیز بررسی کرد، اما در صورت نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد احتمالا همه چیز خوب نیست.

 

پوست و چشم های زرد رنگ

زردی پوست و چشم ها به دلیل بیماری یرقان (زردی) است. زمانی که گلبول های قرمز در بدن در طی یک روند طبیعی تجزیه می شوند، یک محصول جانبی تولید می کنند که می تواند باعث زردی شود.

این امر در نوزادانی که قبل از هفته 38 متولد می شوند شایع و معمولا بی ضرر است؛ زیرا کبد نوزاد به اندازه کافی کامل نشده و نمی تواند آن طور که باید کار کند.

زردی در بزرگسالان می تواند نشانه بیماری های جدی تری، مانند عفونت های ویروسی (هپاتیت، مونونوکلئوز)، مشکلات مربوط به کبد، کیسه صفرا یا لوزالمعده و یا سوء مصرف الکل باشد.

 

خال ها

خال ها، لکه ها یا برجستگی هایی هستند که اغلب تیره رنگ می باشند. در بیشتر موارد خال ها نشانه بیماری نیستند و جای نگرانی وجود ندارد؛ اما معاینه پوست می تواند به تشخیص سرطان پوست قبل از پیشرفت آن کمک کند.

 

در مورد خال ها این موارد را به خاطر بسپارید:
 • نامتقارن: آیا شکل آن متفاوت است؟
 • مرز: آیا لبه های خال ناهموار و نامنظم است؟
 • رنگ: آیا چند رنگ است؟
 • قطر: آیا از یک نخود بزرگتر است؟
 • تغییر خال: آیا در چند هفته گذشته تغییر کرده است؟

در صورت پاسخ مثبت به هر یک از این سوالات، با پزشک خود مشورت کنید.

 

زخم ها

زخم هایی که در اطراف لب و دهان شما قرار دارند به احتمال زیاد تبخال هستند که توسط ویروس هرپس نوع 1 ایجاد می شوند.

در صورت ابتلا، این ویروس تا همیشه در بدن شما باقی می ماند. تبخال ممکن است زمانی که بیمار هستید، اضطراب دارید، بیش از حد خسته هستید، یا برای طولانی مدت در معرض آفتاب قرار گرفته اید، ظاهر شود.

این زخم ها معمولا خود به خود برطرف می شوند، اما در صورت بروز مکرر زخم یا زخم های بزرگ، پزشک ممکن است دارو تجویز کند.

 

ترک خوردن لب ها

همه افراد گاهی دچار خشکی یا ترک لب، به ویژه در زمستان، می شوند. به کمک مرطوب کننده های مخصوص لب (بالم لب) می توان از لب ها محافظت کرد.

اما گاهی اوقات خشکی لب ها نشانه یک مشکل در سلامتی است، مانند کم آب شدن بدن. هم چنین خشکی لب ها می تواند یک واکنش آلرژیک یا واکنش به یک دارو، مانند استروئیدها باشد.

 

بثورات پروانه ای

بیشتر بثورات جدی نیستند و خود به خود بهتر می شوند، اما بثورات پروانه ای غیر معمول هستند. این بثورات روی هر دو گونه به شکل پروانه ظاهر شده و یکی از نشانه های رایج بیماری لوپوس هستند.

لوپوس بیماری ای  است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به بافت ها و اندام های خود حمله کند.

هم چنین ممکن است دچار تب، درد و سفتی مفاصل شوید و انگشتانتان در سرما کبود شود. در صورت بروز بثورات غیر قابل توضیح، به ویژه اگر همراه با علایم دیگری باشد، به پزشک مراجعه کنید.

 

رویش مو در جای غیرمعمول

ممکن است فقط موی زائد باشد؛ همان موی زائدی که در آقایان با افزایش سن، در اطراف گوش و ابروها و در خانم ها در اطراف چانه رشد می کند. موهای صورت در خانم های جوان می تواند نشانه سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، وضعیتی که می تواند بارداری را سخت کند.

 

افتادگی پلک

پزشکان آن را پتوز یا بلفاروپتوز می نامند. ممکن است یک یا هر دو پلک دچار افتادگی شود. افتادگی پلک در موارد شدید ممکن است دید شما را مسدود کند.

ممکن است با آن متولد شوید یا در طول چند دهه به آن مبتلا شوید. افتادگی پلک اغلب بی ضرر است، اما می تواند نشانه مشکلات مغزی، اعصاب یا حفره چشم باشد.

اگر این اتفاق در چند روز یا چند ساعت رخ داد، یا اگر دچار دوبینی، ضعف عضلات، سردرد شدید یا مشکل در بلع شدید، به پزشک مراجعه کنید؛ این علایم می تواند از نشانه های سکته مغزی باشد.

 

نمی توانید یک طرف صورت خود را حرکت دهید

اگر نمی توانید قسمتی از بدن خود را حرکت دهید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اما اگر علایم دیگری ندارید، احتمالا فلج بل است.

فلج بل زمانی اتفاق می افتد که چیزی، احتمالا یک ویروس، به عصبی فشار می آورد که ماهیچه های صورت را کنترل می کند، یا باعث تورم آن عصب می شود.

فلج بل طی چند ساعت یا چند روز خود را نشان می دهد و معمولا یک طرف صورت شما را ضعیف می کند. هم چنین ممکن است در فک و پشت گوش احساس درد داشته باشید. این مشکل معمولا جدی نیست و در عرض 3 تا 6 ماه بهتر می شود.

 

فلج صورت با علایم دیگر

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به دلیل پارگی یا انسداد رگ در قسمتی از مغز قطع شود. در صورت مشاهده هر یک از این علایم فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • قسمت پایینی صورت شما ناگهان فلج شده است؛
 • بی حسی یا ضعف در بازوها یا پاها؛
 • اختلال در گفتار؛
 • دوبینی؛
 • سرگیجه؛
 • مشکل در بلع.

 

لکه های زرد روی پلک

به  برآمدگی های زرد رنگ برجسته روی پلک های بالا و پایین و یا در اطراف آنها، زانتلاسما گفته می شود. این برآمدگی ها از کلسترول ساخته شده اند.

اگرچه ممکن است ظاهر آنها را دوست نداشته باشید، اما خطرناک یا دردناک نیستند و معمولا می توان آنها را از بین برد. آنها می توانند نشانه این باشند که احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا ریسک حمله قلبی در شما بیشتر است؛ بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

چشمان پف کرده

فضای زیر چشم های شما می تواند پر از مایع شده و متورم یا پف کرده به نظر برسند. آب و هوای گرم و مرطوب سبب می شود بدن آب بیشتری ذخیره کند.

هم چنین کم خوابی، مصرف زیاد غذای شور و تغییرات هورمونی نیز از جمله عواملی است که سبب حفظ بیشتر آب در بدن می شوند.

پف کردن چشم ها با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد، زیرا ماهیچه هایی که از پلک ها پشتیبانی می کنند ضعیف می شوند. اگر چشم های شما قرمز شده و خارش دارد، ممکن است ناشی از یک واکنش آلرژیک به غذا، گرده، مواد آرایشی، عطر، پاک کننده ها یا عفونت هایی مانند ورم ملتحمه باشد.

 

ملاسما

ملاسما یک بیماری پوستی شایع است که باعث ایجاد لکه‌های تیره روی پوست می‌شود. پزشکان دقیقا علت آن را نمی دانند، اما می تواند ناشی از مواردی مانند بارداری یا مصرف برخی از قرص های ضد بارداری باشد.

در این موارد،  ملاسما اغلب پس از تولد نوزاد یا قطع مصرف قرص ها خود به خود از بین می رود. در موارد دیگر ممکن است سال ها طول بکشد تا این لکه ها از بین برود. داروها و سایر روش های درمانی، مانند لایه برداری شیمیایی می تواند موثر باشد.

 

ریزش مو

اگر همراه با ریزش سکه ای موها، مژه یا ابروهایتان هم می ریزد، می تواند نشانه ای از بیماری آلوپسی آره آتا باشد.

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند. هیچ راهی برای جلوگیری از ریزش های سکه ای وجود ندارد، اما داروهایی درسترسند که ممکن است به رشد مجدد موها کمک کند. در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید.