معاینه چشم

 
معاینه چشم شامل یک سری آزمایشات برای ارزیابی میزان دید و بررسی بیماری‌های چشم است. به این منظور، چشم پزشک ممکن است از ابزارهای مختلفی استفاده کرده،  نور درخشانی را مستقیما به چشمان شما بتاباند یا میزان بینایی شما را با امتحان کردن چند لنز مختلف مشخص کند؛ هر یک از این بررسی‌ها جنبه متفاوتی از سلامت چشم را مشخص می‌کند. 

دلیل انجام معاینه چشم

معاینه مرتب چشم، به چشم پزشک شما فرصت می‌دهد تا اقدامات لازم برای بهبود بینایی یا درمان بیماری‌های احتمالی را انجام دهید، به علاوه راهکارهای مفیدی جهت حفظ سلامت چشم به شما ارائه می‌دهد. 

 
چه زمانی لازم است معاینه چشم انجام شود؟

عواملی مانند سن، وضعیت سلامتی یا خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی مشخص می‌کند که معاینه چشم باید با چه فواصل زمانی انجام شود.

دستورالعمل کلی در این زمینه عبارت است از:

کودکان 5 ساله یا بزرگ‌تر: در مورد کودکان زیر 3 سال، متخصص اطفال معمولا بیماری‌های شایع در این سنین مانند تنبلی یا انحراف چشم را بررسی خواهد کرد؛ در حالی که می‌توان برای سنین 3 تا 5 سال  آزمایشات کامل تری انجام داد. 

بچه‌های مدرسه‌ای یا نوجوانان: آیا بینایی چشم فرزند شما قبل از رفتن به کلاس اول دبستان چک شده است؟ حتی اگر فرزندتان هیچ یک از علایم مربوط به مشکلات بینایی را ندارد، لازم است هر یک یا دو سال یک بار، بینایی اش چک شود. در غیر این صورت فواصل معاینات چشم را با نظر پزشکتان تنظیم کنید. 

بزرگسالان: به طور کلی معاینه چشم باید طبق برنامه زیر انجام شود:

- افراد 20 تا 30 سال، هر 5 تا 10 سال یک بار 
- افراد 30 تا 54 سال، هر 2 تا 4 سال یک بار
- افراد 55 تا 64 سال، هر 1 تا 3 سال یک بار
- افراد بالای 65 سال، هر 1 تا 2 سال یک بار

البته در صورتی که از عینک یا لنزهای طبی استفاده می‌کنید، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های چشمی دارید یا به یک بیماری مزمن مانند دیابت که خطر بروز مشکلات چشمی را افزایش می‌دهد مبتلا هستید، فواصل معاینه چشم برای شما کوتاه تر خواهد بود.

معاینه عضلات چشم

 در این آزمایش، پزشک حرکات چشم شما را هنگام رویت یک شی در حال حرکت مانند یک خودکار یا یک خط نور، بررسی می‌کند. به این ترتیب متوجه اختلال ماهیچه‌های چشم در کنترل حرکات آن خواهد شد.

آزمایش شدت بینایی

این آزمایش وضوح دید شما را مشخص می‌کند. در این آزمایش، پزشک یک تابلو پر از حروف الفبا که در فاصله‌ای دور قرار دارد را به شما نشان می‌دهد و قدرت بینایی اش را می سنجد. در ردیف‌های پایین‌‌تر، حروف و خطوط روی آن کوچک‌تر می‌‌شوند. در این آزمایش، هر یک از چشم‌ها به طور جداگانه مورد آزمایش قرار می‌گیرد. دید نزدیک شما نیز در این آزمایش سنجیده خواهد شد. به این صورت که کارت‌هایی که حروف مشابه آزمایش میزان دید از راه دور روی آنها قرار دارد، از فاصله نزدیک به شما نشان داده می‌شود و به این ترتیب میزان دید نزدیک شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ارزیابی قدرت انکساری چشم

هنگامی که امواج نور به قرنیه و عدسی چشم برخورد می‌کند، دچار شکست می‌شود. اگر اشعه نور به خوبی روی پرده شبکیه چشم شما متمرکز نشود، دچار خطای انکساری دید خواهید شد. بنابراین در صورتی که دچار این مشکل هستید، استفاده از عینک، لنز طبی یا عمل جراحی به شما توصیه می‌شود.آزمایش میدان دید

میدان دید شما وسعتی از فضای اطراف است که می‌توانید بدون حرکت دادن چشم‌هایتان، آن را ببینید. این آزمایش مشخص می‌کند که آیا شما در هر نقطه‌ای از میدان دیدتان دچار مشکل هستید یا نه. با توجه به نتیجه این آزمایش، پزشک شما می‌تواند درباره کامل بودن میدان دیدتان نظر بدهد. اگر نمی‌توانید برخی از نقاط اطراف خود را ببینید، با توجه به الگوی از دست دادن محدوده بینایی، چشم پزشک می‌تواند مشکلات مربوط به بینایی‌تان را تشخیص دهد.

آزمایش تشخیص رنگ‌ها

ممکن است شما در تشخیص رنگ‌ها مشکل داشته باشید. به این منظور، پزشک چندین تصویر که الگویی از نقطه‌های رنگی را شامل می‌شود به شما نشان خواهد داد؛ چنان چه در تشخیص رنگ‌ها با مشکل مواجه باشید، قادر به تشخیص الگوی خاصی که از نقطه‌های رنگی تشکیل شده، نخواهید بود. البته ممکن است پزشک پیشنهاد کند که آزمایشات دیگری نیز بر روی شما انجام شود.

آزمایش slit lamp
slit lamp میکروسکوپی است که قسمت جلویی چشم شما را با خطی از نور درخشان، روشن و بزرگنمایی می‌کند. پزشک با استفاده از این ابزار، پلک‌ها، مژه‌ها، قرنیه، عدسی چشم و مایعات موجود در فضای بین قرنیه و عنبیه را ارزیابی می‌کند. 

معاینه شبکیه

معاینه شبکیه چشم به پزشک این امکان را می‌دهد که بتواند نواحی پشت چشم مانند شبکیه، صفحه بینایی و لایه رگهای خونی تحتانی که وظیفه خون رسانی به شبکیه را بر عهده دارند را ارزیابی کند.
پزشک پیش از معاینه در ابتدا به داخل چشم شما قطره می‌ریزد تا از انقباض مردمک حین تاباندن نور به داخل چشمتان، جلوگیری میشود.

نتایج آزمایشات

پس از انجام آزمایش‌های ذکر شده، پزشک شما نتایج را اعم از ارزیابی بینایی، خطر بروز مشکلات چشمی و اقدامات پیشگیری کننده‌ای که می‌تواند به بهبود بینایی‌تان کمک کند، در اختیارتان قرار خواهد داد. 

نتایج طبیعی این معاینات عبارتند از:

شدت دید 10/10

میدان دید کامل 

توانایی تشخیص رنگ‌های مختلف

طبیعی بودن ساختارهای خارجی چشم

عدم وجود آب مروارید، آب سیاه یا بیماری‌های مربوط به شبکیه مانند تحلیل عضلات چشم


 
UP