علایم یائسگی

هنگامی که زنان برای مدت بیش از یک سال قاعدگی نداشته باشند، وارد دوران یائسگی شده‌اند؛ بر اساس تحقیقات انجام شده در دفتر سلامت زنان، میانگین سن آغاز یائسگی در زنان آمریکایی، 52 سالگی است. در طول دوران یائسگی، به این خاطر که تخمدان‌های شما سعی در حفظ سطح طبیعی تولید هورمونها دارند، سطح هورمون استروژن و پروژسترون در بدن، نوسان پیدا می کند.
 
 

  این نوسان، باعث ایجاد علایم شایع یائسگی میشود. علایمی مانند:


- گُرگرفتگی
- نوسان خُلق
- مشکلات خواب
- کاهش تراکم استخوانی
- مشکل در تمرکز

تغییرات جسمی در دوران یائسگی

گُرگرفتگی
فیتواستروژن ها، هورمون‌هایی با منشا گیاهی هستند که  تا حدی میتوانند تغییرات هورمونی که به دلیل یائسگی اتفاق افتاده را اصلاح کنند.  
غذاهایی با منشا سویا حاوی مقادیر بالای فیتواستروژن‌ها هستند، بنابراین خوردن غذاهای دارای سویا می تواند در این زمینه موثر باشد. سایر مکمل هایی که در این گروه قرار می گیرند، عبارتند از:

- سیب زمینی شیرین وحشی
- سنبل ختایی
- شیرین بیان
- شبدر قرمز

هنگام استفاده از این گیاهان مراقب باشید، زیرا برخی از آنها می توانند با داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند. حتما لازم است قبل از استفاده از گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش کردن با کاهش میزان برخی هورمون ها می تواند در کاهش گُرگرفتگی موثر باشد. پس برای حداقل 20 دقیقه ورزش و سه بار در هفته، برنامه ریزی کنید. طب سوزنی می تواند در کاهش گُرگرفتگی برخی از زنان موثر باشد.

به علاوه، از محرک هایی مانند نوشیدنیهای داغ، غذاهای تند و الکل که میتواند باعث گرمتر شدن بدن شود، پرهیز کنید. سعی کنید با پوشیدن لباسهای نازک و مرطوب نگاه داشتن دستها، تا حد امکان، بدن‌تان را خنک نگاه دارید.

حساس شدن پستان ها به لمس

حساس شدن به لمس و ورم کردن پستانها، از علایم یائسگی هستند. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)  مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، میتوانند در کاهش تورم و درد موثر باشند. اگرچه دریافت هورمون تستوسترون ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد، اما میتواند در موارد شدید درد پستان موثر باشد. 
مطالعات حاکی از آن است که برخی از گیاهان دارویی مانند موارد زیر، می توانند تسکین‌بخش باشند:

- روغن کشمش سیاه، منبعی فوق العاده غنی از ویتامین C و حاوی بسیاری از مواد مغذی است. این روغن میتواند در کاهش حساسیت پستانها به لمس، موثر باشد.
- روغن گل پامچال نیز در برخی از کشورهای اروپایی برای کاهش درد پستانها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 


خشکی واژن

خشکی واژن میتواند در برقراری جنسی تاثیر بگذارد. در این خصوص، مصرف روان‌کننده‌های بدون نسخه میتواند قبل از برقراری رابطه جنسی (برای کاهش خشکی واژن) استفاده شود.

سایر محصولات مانند Replens میتوانند به صورت روزانه مصرف شوند. روغن دانه کنجد میتواند به عنوان پماد موضعی برای کاهش خشکی واژن استفاده شود.
کرم های استروژنی واژنی و حلقه‌های استروژنی با رهایش پایدار واژنی می توانند استروژن را در مقدار کم به داخل واژن برسانند.


استروژن می تواند در درمان خشکی، بسیار موثر باشد، اما ممکن است خطر مشکلات جدی زیر را افزایش دهد: 

- سکته مغزی
- لخته‌های خونی
- حمله قلبی
- سرطان پستان

به این دلیل، باید تا حد امکان کمترین مقدار استروژن مورد استفاده قرار گیرد. خانم‌هایی که سابقه ابتلا به هر یک از بیماریهای ذکرشده بالا را داشته باشند، به هیچ عنوان نباید هورمون دریافت کنند.


 
بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری میتواند مسئله خجالتآوری باشد، اما در یائسگی، علامت شایعی محسوب میشود. انجام ورزش‌هایی که برای تقویت عضلات کف لگن (تمرینات Kegel) مناسب هستند، میتواند تا حد زیادی در کنترل ادرار موثر باشد. از نوشیدنیهای کافئین‌دار یا الکلی که میتوانند مثانه را تحریک کنند، خودداری کنید. مصرف غذاهای تند را نیز محدود کنید، چراکه آنها باعث ایجاد مشکلاتی برای مثانه خواهند شد.

پِساری یا رحم‌بند، حلقهای از جنس لاستیک، پلاستیک یا سیلیکون است که داخل واژن قرار داده میشود. پساری‌ها می توانند به هم‌ترازی اندام‌های آن ناحیه کمک کرده و سرریزی ادرار نیز کاهش یابد. شاید حتی لازم باشد پزشک جهت درمان بیاختیاری ادراری، برای شما دارو تجویز کند.   
 
 
افسردگی  

در مرحله گذار به دوران یائسگی، بسیاری از زنان، اختلالات خُلقی مانند احساس غمگینی، مشکل در تمرکز، عدم تمایل به انجام فعالیت‌های روزانه و خواب زیاد را تجربه می کنند یا در خوابیدن با مشکل مواجه هستند.
 زنانی که سابقه افسردگی در گذشته دارند، ممکن است در مرحله گذار به یائسگی، شاهد بازگشت این حالت باشند. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه علامتی از افسردگی (که برطرف نمی‌شود) با پزشک در مورد آن مشورت کنید؛ چرا که چندین راه حل برای رفع این مشکل وجود دارد.
تعریق شبانه 

گُرگرفتگی در شب، شایع‌ترین علامتی است که در مرحله گذار به یائسگی، مشاهده می‌شود. ایجاد این حالت در طول خواب، تعریق شبانه نامیده می‌شود. تعریق شبانه باعث می‌شود هنگام خواب، بدن شما تعریق داشته باشد و با احساس گرما یا سرما، از خواب بپرید.
ممکن است این حالت، یک یا چندین بار در طول شب اتفاق بیفتد. پریدن از خواب در شب برای چندین مرتبه، باعث می‌شود که نتوانید خواب خوب و راحتی داشته باشید. به دنبال این مشکل ممکن است بسیاری از زنان، مسائل دیگری مانند احساس خستگی، تحریک پذیری، مشکل در تمرکز و  نوسان خُلق را نیز تجربه کنند.


مشکلات خواب

در گذار به دوران یائسگی، برخی از زنان، دچار مشکل خواب می شوند. در صورتی که در خواب تعریق نداشته باشند، ممکن است شب ها از خواب بپرند. مشکلات خواب می‌تواند باعث شود که روز بعد، خستگی،  تحریک‌پذیری و تندمزاجی را تجربه کنید. 
 
 
UP