تغذیه مناسب برای بهبود کبد چرب

 
 
 
وجود برخی از چربی‌ها در کبد، طبیعی است. اما اگر بیش از 5 تا 10 درصد وزن آن را چربی تشکیل دهد، ممکن است به بیماری کبد چرب مبتلا باشید. البته احتمال ابتلا به این بیماری در افراد مسن، افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، افرادی که چربی خون‌‌‌شان بالاست و افراد مبتلا به دیابت، بیشتر است.
عواملی که باعث ایجاد کبد چرب می‌شوند عبارتند از:

تغذیه نامناسب
از دست دادن سریع وزن
هپاتیت ویروسی
بیماری خودایمنی یا بیماری‌های ارثی مربوط به کبد
استفاده از برخی داروهاعلایم بیماری کبد چرب 

ممکن است به بیماری کبد چرب مبتلا باشید در‌حالی‌که از آن بی‌اطلاعید. این بیماری در ابتدا، علایم خاصی ندارد. اما با گذشت زمان، دهه‌ها یا سال‌ها، ممکن است مشکلات زیر برای شما ایجاد شود:

احساس خستگی
کاهش وزن یا اشتها
احساس ضعف
حالت تهوع
احساس گیجی، اختلال فهم یا تمرکز

البته ممکن است به غیر از این موارد، علایم دیگری نیز وجود داشته ‌باشد.
 
رژیم غذایی مناسب و ورزش، با حفظ وزن مناسب بدن، درمان طبیعی بیماری کبد چرب است.چه غذایی باید در بشقاب خود بگذارید؟

از آنجا که افراد با هم متفاوت هستند، شما باید در مورد نوع تغذیه‌ای که برای شما مناسب است، با پزشک مشورت کنید.رژیم غذایی مدیترانه ای

با اینکه این نوع رژیم غذایی فقط به افرادی که به بیماری کبد‌چرب مبتلا هستند، اختصاص ندارد، اما این شیوه غذا خوردن، ترکیبی از چند نوع ماده غذایی مانند چربی‌های سالم، آنتی‌اکسیدان‌ها و کربوهیدرات‌های پیچیده است که به شما کمک می‌کند چربی کبد خود را کاهش دهید.
 
مواد غذایی مفید در برنامه غذایی عبارتند از:

ماهی
میوه
غلات
آجیل
روغن زیتون
سبزیجات
 
چربی‌های مناسب: سلول‌های بدن شما برای تولید انرژی، از گلوکز استفاده می‌کنند. هورمون انسولین، کمک می‌کند تا گلوکز از غذاهای هضم شده به سلولهای بدن برسد.

افرادی که به بیماری کبد چرب مبتلا هستند، معمولا نسبت به انسولین مقاوم می باشند. بدن آنها انسولین می‌سازد، اما این انسولین به خوبی عمل نمی‌کند. گلوکز در خون انباشته می‌شود و کبد، این قند اضافی را به چربی تبدیل می‌کند.
چربی‌های خاص در رژیم غذایی شما می‌تواند میزان حساسیت بدن‌ نسبت به انسولین یا توانایی استفاده از آن را تقویت کند و به این ترتیب سلول‌های بدن شما می‌توانند گلوکز دریافت کنند و دیگر نیازی نیست که کبد، چربی بسازد و ذخیره کند.
 
اسیدهای چرب امگا 3: در ماهی، روغن ماهی، روغن سبزیجات، آجیل (مخصوصا گردو)، تخم کتان و روغن تخم کتان و سبزیجات برگ‌دار وجود دارند.

چربی‌های غیراشباع: به میزان فراوان در منابع گیاهی مانند زیتون، آجیل و آووکادو وجود دارند. بهتر است از مصرف چربی‌های اشباع‌شده، خودداری کنید.

مصرف گوشت و لبنیات را کاهش دهید. از مصرف غذاهای پخته یا سرخ شده با روغن پالم یا نارگیل خودداری کنید، چرا که مصرف این گونه غذاها، ذخیره چربی در کبد را افزایش می‌دهند.آنتی‌اکسیدان‌ها

هنگامی که مواد غذایی به طور صحیح تجزیه نشوند، سلول‌های کبد، آسیب دیده و این مساله، منجر به انباشته شدن چربی خواهد شد. میوه‌ها (خصوصا توت‌ها)، سبزیجات و سایر مواد غذایی، حاوی ترکیباتی تحت عنوان آنتی‌اکسیدان هستند که می‌توانند از سلول‌های بدن در مقابل این آسیب، محافظت کنند.
مطالعات انجام شده، حاکی از آن است که ویتامین E، در بهبود بیماری کبد چرب موثر است. تحقیقات دیگر نیز نشان داده‌اند که مصرف ویتامین‌های C  و E و داروهای کاهش‌دهنده چربی‌خون، می‌توانند در رفع بیماری کبد چرب موثر باشند.
پزشکان در مورد اینکه دقیقا کدام یک از این موارد یا تمام آنها در بهبود بیماری کبد چرب موثر هستند، هنوز اطلاعات دقیقی ندارند. تخمه آفتابگردان و بادام، بهترین منابعی هستند که حاوی ویتامین E می‌باشند. به علاوه، روغن‌های مایع گیاهی که حاوی چربی‌های غیراشباع هستند، مانند روغن زیتون یا روغن کانولا، برای پخت‌و‌پز غذاها بسیار مناسبند.


نتایج مطالعات در مورد تاثیر سایر مواد‌غذاییِ حاوی آنتی‌اکسیدان و مکمل‌ها بر عملکرد کبد به صورت زیر است:

قهوه: در کاهش چاقی، مقاومت به انسولین و التهاب، موثر است. به علاوه قهوه می‌تواند از شما در مقابل بیماری‌های قلبی و سایر انواع بیماری‌های کبدی، محافظت کند.
سیر‌خام: می‌تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد و به بدن در تجزیه چربی ها کمک کند.
چای سبز: در مدل‌های تجربی، افزایش وزن، میزان چربی‌های بدن، مقاومت به انسولین و موارد دیگر، با مصرف چای سبز، کاهش یافت. اما این مساله، هنوز در افراد مختلف، مورد آزمایش قرار نگرفته است.
آنتی اکسیدان رزوِراترول: در پوست انگور قرمز وجود دارد و می‌تواند التهاب را کنترل کند. مطالعات حاکی از آن است که میزان تاثیرگذاری این ماده، بستگی به میزان مصرف آن دارد.
سلنیوم: ماده‌معدنی است که در ماهی تن، ماهی سالمون، پنیر، مرغ و ... وجود دارد (اغلب افراد، در رژیم‌غذایی خود، به میزان کافی از این ماده‌معدنی دریافت می‌کنند.)
قبل از مصرف مکمل‌ها، بهتر است با پزشک مشورت کنید، چون ممکن است بر عملکرد داروهای دیگر تاثیر گذاشته یا مشکلاتی برای سلامتی شما ایجاد کنند. اگر از مکمل‌ها به میزان صحیح و در زمان مناسب استفاده نکنید، آنها نمی‌توانند موثر باشند.کربوهیدرات خود را انتخاب کنید

قند زیاد، سرعت تبدیل غذا به چربی توسط کبد را افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است از مصرف آبنبات و مواد‌غذایی که مقدار زیادی شکر به آنها افزوده شده، خودداری کنید. بهتر است به جای آن، خوراکی‌هایی مانند میوه‌ها که دارای قند طبیعی هستند را مصرف کنید.
مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده مانند مواردی که حاوی مقدار زیادی فیبر هستند، مطمئن‌تر است. چرا‌که آنها دیرتر هضم می‌شوند و قند موجود در آنها به بدن شما هجوم نمی‌آورد.  هضم آهسته  آنها باعث می‌شود حساسیت به انسولین در بدن افزایش یافته و کلسترول خون پایین بیاید.کربوهیدراتهای بهتر عبارتند از غلات کامل، لوبیا و عدس و سبزیجات حاوی نشاسته.
 
 

سایر موادغذایی کلیدی

پایین بودن سطح ویتامین  D، ممکن است مربوط به بیماری حاد کبد چرب باشد. هنگامی که در معرض نورخورشید قرار دارید، بدن شما ویتامین D می‌سازد. به علاوه این ویتامین به برخی از ترکیبات لبنی افزوده می‌شود (بهتر است از تولیدات لبنی کم چرب استفاده کنید، چرا که آنها چربی‌های اشباع‌شده کمتری دارند.)
در تحقیقات انجام شده ارتباط بین سطح پایین پتاسیم و بیماری کبد چرب غیرالکلی، اثبات شده‌است. ماهی‌هایی مانند کاد، سالمون و ساردین، منابع غنی از پتاسیم هستند. همچنین این ماده‌معدنی در سبزیجاتی مانند بروکلی، نخود و سیب‌زمینی شیرین و میوه‌هایی مانند موز، کیوی و زردآلو وجود دارد.
تولیدات لبنی مانند شیر و ماست نیز حاوی مقادیر زیادی پتاسیم هستند.  مطالعات حاکی از آن است که ماده بتائین، از کبد در برابر رسوبات چربی محافظت می‌کند. این ماده در جوانه گندم و میگو موجود است.
 
 
UP