اسرار شگفت انگیز بدنخمیازه

خمیازه کشیدن از اوایل 15 هفتگی در دوران جنینی آغاز می‌شود. گیاهخواران و حیوانات ( خزندگان، جوندگان و ....) نیز مانند انسان خمیازه می کشند. فرضیه‌های متعددی در ارتباط با علت خمیازه کشیدن وجود دارد که برخی از آنها در این مطلب ذکر شده‌اند.

چرا خمیازه می‌کشیم؟

خمیازه کشیدن منجر به افزایش حجم ریه‌ها، کشش عضلات و در نتیجه جایگزینی اکسیژن در خون می‌شود. همچنین کشش ریه‌ها به طور بالقوه ظرفیت آنها را افزایش داده و منجر به افزایش سطح هوشیاری فرد می‌گردد.

هنگامی که فرد شروع به خمیازه کشیدن می‌کند، کشش پرقدرت عضلات فک باعث افزایش جریان خون در گردن، صورت و سر می‌شود، بنابراین یکی از راه‌های کاربردی که بدن می‌تواند از طریق آن به طور طبیعی دمای خود را کنترل نماید خمیازه کشیدن است. همچنین خمیازه به عنوان یک راه حل مناسب برای خنک نگاه داشتن مغز محسوب می‌شود؛ چرا که با هجوم جریان ورودی و خروج اکسیژن، مغز خنک خواهد شد. 

به کمک خمیازه کشیدن فشار داخل مغز به واسطه نفوذ هوا و افزایش فضای جمجمه افزایش پیدا می‌کند و با خروج اکسیژن، این فشار کاهش می‌یابد. در صورتی که مکانیسم طبیعی بدن جهت خنک کردن مغز، عملکرد خود را به درستی انجام ندهد، داروهای القاکننده خمیازه به عنوان جبران این عملکرد طبیعی تجویز خواهند شد.


 
آیا خمیازه مسری می‌باشد؟

در گذشته محققان بر این باور بودند که خمیازه تنها یک سیگنال از بدن است که نیاز به خوابیدن را بیان می‌کند اما امروزه اعتقاد بر آن است که خمیازه کشیدن به معنی تغییر در سطح هوشیاری یا به دلیل خستگی می‌باشد.

همچنین برخی از محققان بر این باورند که مُسری بودن خمیازه به دلیل ارتباط فکری افراد با یکدیگر اتفاق می‌افتد. افرادی که ارتباط فکری بیشتری با دیگران دارند، تحت تاثیر خمیازه دیگران، بیشتر از سایر افراد خمیازه می‌کشند.

در بررسی‌های انجام شده، خمیازه در بیماران اوتیسم و شیزوفرنی مُسری نمی‌باشد. همچنین در کودکان زیر 4 سال و افراد مسن مُسری بودن خمیازه کمتر مشاهده شده است. خمیازه کشیدن یکی از راه‌های ارتباطی غیرکلامی (حسی) افراد با یکدیگر و ناشی از تغییر در شرایط محیطی یا درون بدن بوده و فقط مختص انسانها نیست، بلکه در گونه‌های پستانداران اولیه و سگ‌سانان نیز مشاهده می‌شود.    
 

چرا موهای تن ما سیخ می‌شوند؟

تصور کنید یک روز گرم تابستانی در حال شنا هستید، هنگامی که از آب خارج می‌شوید، باد تندی در حال وزیدن است، احساس سرما می‌کنید و موهای بدنتان سیخ می‌شود، بنابراین فوری لباس می‌پوشید و به داخل منزل می‌روید تا گرم شوید. یک فنجان چای گرم می‌نوشید، یک پتو روی خود می‌کشید و رادیو را روشن می‌کنید.  ناگهان آهنگی پخش می‌شود که سال‌ها قبل مادر بزرگ برایتان می‌خوانده؛ مجددا احساس سرما می‌کنید و باز هم موهای تنتان سیخ می‌شود. 

چرا عوامل مختلفی که ربطی به هم ندارند باعث می‌شوند بدنتان واکنش یکسانی نشان بدهد؟ سیخ شدن موهای بدن یک پدیده فیزیولوژیک است که از اجداد ما به ارث رسیده و در حال حاضر برای انسان خیلی کاربردی نمی‌باشد.

در این حالت، عضلات مینیاتوری که به انتهای هر مو متصل هستند به علت ترشح ناگهانی هورمون استرس به نام آدرنالین از غده فوق کلیوی ( دو غده لوبیایی شکل در بالای کلیه) منقبض شده و با انقباض هر یک از آنها، یک فضای خالی روی سطح پوست ایجاد می‌شود که منجر به برآمده شدن اطراف آن خواهد شد. همچنین این انقباض‌ها باعث می‌شوند که هر زمان بدن احساس سرما کند، موهای تنمان حالت ایستاده به خود بگیرند. 

سیخ شدن موها در بسیاری از حیوانات نیز بروز می‌کند و غالبا زمانی اتفاق می‌افتد که خطری آنها را تهدید می‌کند؛ به عنوان مثال گربه‌ها وقتی احساس کنند از طرف حیوان دیگری تهدید شده‌اند یا جانشان در خطر است، موهای تنشان سیخ می‌شود.


 
UP