کمبود ویتامین D

 
 
 
ویتامین D ، ویتامین نور خورشید خوانده می‌شود به این دلیل که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، این ویتامین  در پوست بدن ساخته می‌شود.
 
ویتامین D ، یک ویتامین محلول در چربی است و انواع مختلف آن عبارتند از ویتامین D1، D2 و D3. با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بدن شما به طور طبیعی، این ویتامین را تولید می‌کند. علاوه بر آن، مصرف غذاها و مکمل‌های خاص نیز می‌تواند ویتامین D  بدن شما را به حد کافی تامین کند.

ویتامین D کارکردهای مختلفی برای بدن دارد. مهم‌ترین عملکرد حیاتی آن در بدن، کمک به جذب کلسیم و فسفر و حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن می‌باشد.

دریافت میزان کافی ویتامین D  برای رشد استخوان‌ها، دندان‌ها و نیز مقاومت بدن بر علیه بیماری‌ها لازم است. اگر بدن شما به اندازه کافی ویتامین D دریافت نکند، با ناهنجاری‌های استخوانی مانند نرمی استخوان یا ضعف و شکنندگی آنها مواجه خواهید شد.


 
برخی از فواید ویتامین D  عبارتند از:

مقابله با برخی بیماری‌ها: علاوه بر فواید اولیه ویتامین D، تحقیقات حاکی از آن است که ویتامین D در کاهش احتمال خطر ابتلا به ام اس، بیماری‌های قلبی و آنفلوآنزا مفید خواهد بود. 

کاهش افسردگی: تحقیقات حاکی از آن است که ویتامین D، در تنظیم خُلق و رفع افسردگی نقش مهمی ایفا می‌کند. در یکی از تحقیقات انجام شده، دانشمندان دریافتند که علایم بیماری در افراد مبتلا به افسردگی که به میزان کافی مکمل حاوی ویتامین D دریافت کرده بودند، به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. در تحقیق دیگری که بر روی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ( نوعی بیماری با منشا نامشخص که با درد عمومی بدن و خستگی و مشکلات خواب مرتبط است) انجام شد، محققان دریافتند که کمبود ویتامین D در افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی نسبت به سایر افراد، بیشتر شایع است.

کاهش وزن: افزودن مکمل ویتامین D به غذاها، در افرادی که تصمیم به کاهش وزن دارند در تسریع فرآیند کاهش وزن موثر است. در حالی که مصرف بیش از حد کلسیم و ویتامین D باعث کاهش اشتها می‌شود. 

مصرف ویتامین D در کاهش ابتلا به بیماریهای قلبی موثر میباشد. علاوه بر آن، ویتامین D، نقش موثری در تنظیم سیستم‌های حیاتی بدن ایفا می‌کند. بر خلاف سایر ویتامین‌ها، عملکرد ویتامین D در بدن مشابه عملکرد هورمون‌هاست که  هر یک از سلول‌های بدن، گیرنده‌ای برای دریافت آن دارد. 
علایم کمبود ویتامین D در بدن 

ویتامین D، یک ویتامین بسیار مهم است که بر سیستم‌های اصلی بدن تاثیرات قابل توجهی دارد. بر خلاف سایر ویتامین‌ها، عملکرد ویتامین D، مشابه هورمون‌هاست به شکلی که هر یک از سلول‌های بدن، برای دریافت آن گیرنده مخصوصی دارد. بدن شما با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از کلسترول موجود در خون، ویتامین D می‌سازد.

به علاوه مصرف غذاهای خاص مانند روغن ماهی و لبنیات غنی شده، در تامین ویتامین D مورد نیاز بدن موثر هستند؛ مقدار ویتامین D توصیه شده، 400 تا 800 میلی گرم در روز می‌باشد، اما برخی متخصصان بر این باورند که مقدار مصرفی روزانه آن باید بیش از این مقدار باشد.

کمبود ویتامین D امری شایع است، به طوری که برآورد شده حدود 1 میلیارد نفر از مردم جهان، با این مسئله مواجه هستند.6 عاملی که به کمبود ویتامین D در بدن منجر می‌شوند، عبارتند از:

داشتن پوست تیره

کهولت سن 

اضافه وزن یا چاقی

عدم مصرف ماهی یا لبنیات به میزان کافی

زندگی در نواحی دورتر از خط استوا که در طول سال، به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی‌شود

بیرون نرفتن از منزل
 
اغلب افراد نمی‌دانند که به کمبود ویتامین D مبتلا هستند، به این خاطر که غالبا علایم آن نامحسوس است. بنابراین شما به راحتی متوجه این مسئله نخواهید شد، حتی اگر کمبود این ویتامین بر کیفیت زندگی شما تاثیر منفی گذاشته باشد.
8 علامت کمبود ویتامین D  در بدن

1- بیماری یا ابتلای مکرر به عفونت: ویتامین D نقش مهمی در حفظ سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند، در نتیجه بدن شما قادر خواهد بود با ویروس‌ها و باکتری‌هایی که منجر به بروز بیماری می‌شوند، مبارزه کند. این امر مستقیما با سلول‌هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند، در ارتباط است اگر به دفعات زیاد بیمار می‌شوید، به طور مثال دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می‌شوید، ممکن است دلیل اصلی آن، کمبود ویتامین D باشد. 

2- احساس خستگی: ممکن است به دلیل کمبود ویتامین D، اغلب اوقات دچار احساس خستگی شوید. مطالعات حاکی از آن است که کمبود شدید ویتامین D در خون باعث ایجاد خستگی می‌شود که در نهایت بر کیفیت زندگی افراد تاثیر منفی می‌گذارد. در یکی از تحقیقات انجام شده، مشخص شد افرادی که از احساس خستگی و سردرد در طول روز شکایت داشتند، سطح ویتامین D خونشان کمتر از 20 میلی گرم در دسی لیتر بود؛ اما با مصرف مکمل ویتامین D، علایم خستگی آنها برطرف شد. 

3- استخوان درد و کمر درد: ویتامین D به چندین طریق به حفظ سلامت استخوان‌های شما کمک می‌کند. از یک سو ویتامین D، جذب کلسیم در بدن شما را افزایش می‌دهد. البته درد استخوان و درد کمر، ممکن است علامت کمبود ویتامین D در خون باشد. تحقیق گسترده‌ای که در این زمینه انجام شد، تاییدکننده ارتباط میان کمبود ویتامین D و کمر درد بود. 

4- افسردگی

5- ضعف بدن در ترمیم و بهبود بموقع زخم‌ها 

6- پوکی استخوان

7- ریزش مو

8- درد عضلات
 
دریافت میزان کافی ویتامین D در طول روز، فقط با قرار گرفتن در معرض نور خورشید دشوار است، بنابراین لازم است در صورت صلاحدید پزشک، مکمل ویتامین D مصرف کنید تا ویتامین D مورد نیاز بدنتان تامین شود. 
 
 
 
 
UP