عادت هایی که سلامت دندان ها را به خطر می اندازد

 
 
1. جویدن یخ

یخ یک خوراکی طبیعی و بدون قند است، به همین خاطرممکن است تصور کنید برای دندان های شما ضرری ندارد. اما جویدن قطعات یخ می تواند باعث ترک و یا شکستگی دندان ها شود.

 اگر به این کار ادامه دهید و بافت نرم داخل دندان آسیب ببیند، ممکن است به طور مرتب دچار دندان درد شوید و دندان ها به سرعت در مقابل غذا های سرد و گرم تحریک شوند و درد شدید و مقاومی به دنبال داشته باشد. به جای جویدن یخ، از آدامس های بدون قند استفاده کنید.


2. ورزش، بدون محافظت از دندان ها

اگر در رشته های ورزشی ای فعالیت دارید که امکان آسیب به دندان وجود دارد، حتما از محافظ (گارد) دندان استفاده کنید. محافظ (گارد) دندان از جنس پلاستیک است که قالب گیری شده و از دندان های ردیف بالا محافظت می کند.

اگر از محافظ دندان استفاده نکنید، در صورتی که ضربه شدید باشد، ممکن است لبه دندان یا حتی کل دندانتان بشکند. می توان از محافظ های آماده استفاده کرد یا از دندان پزشک خود بخواهید که گارد مناسبی برایتان آماده کند.

3. مصرف نوشیدنی قبل از خواب

برای مراقبت از دندان ها هیچ وقت زود نیست. اگر قبل از خواب به کودک شیر، آب میوه و یا دارو می دهید، می تواند باعث تخریب دندان شود. ممکن است کودک هم زمان که در حال مکیدن شیشه شیر است به خواب برود و قند موجود در شیر تمام طول شب روی دندان ها باقی بماند.


4. دندان قروچه 

دندان قروچه به تدریج سبب ساییدگی دندان ها می شود. دندان قروچه اغلب به علت استرس و عادت های خوابیدن بروز می کند و کنترل آن دشوار است. استفاده از محافظ دندان  در طول خواب می تواند جلوی آسیب های ناشی از دندان قروچه را بگیرد.


5. آبنبات های مکیدنی مخصوص گلودرد

چون این آبنیات ها را از داروخانه تهیه می کنید به معنای این نیست که خوراکی سالمی است و برای سلامت دندان ها مضر نیست. اکثر این آبنبات ها حاوی مقدار زیادی قند هستند.

 بنابراین بعد از مصرف این آبنبات ها حتما مسواک بزنید. قند موجود در آبنبات های مکیدنی  و سایر شکلات ها، با پلاک های چسبناکی که روی دندان ها را پوشانده واکنش نشان می دهد. سپس باکتری موجود در پلاک ها قند را به اسید تبدیل کرده و مینای دندان را از بین می برد. به همین سادگی دندان دچار پوسیدگی می شود.

6. پاستیل و آبنبات

پاستیل ها  روی دندان ها می چسبند و قندها و اسیدهای حاصل از آن ساعت ها با مینای دندان در تماس است.

پاستیل ها را با وعده اصلی بخورید؛ چراکه در زمان صرف غذای اصلی بزاق بیشتری تولید می شود و  به پاک کردن باقی مانده پاستیل و اسید های تشکیل شده روی دندان ها کمک می کند. 


7.  نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی های گازدار نزدیک به 11 قاشق چایخوری قند دارند. ضرر نوشیدنی های گاز دار تنها به داشتن قند زیاد محدود نمی شود! این نوشیدنی ها حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند که مینای دندان را از بین می برند.

 نوشیدنی های گازدار بدون قند فقط قند ندارند، اما حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند و اسید بیشتری دارند.


8. باز کردن خوراکی ها با دندان

باز کردن درپوش بطری یا بسته بندی پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد، اما این کار می تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان ها شود. 


9.نوشیدنی های انرژی زا

این نوشیدنی ها معمولا  قند زیادی دارند. مانند نوشابه یا آب نبات ها، نوشیدنی های انرژی زای شیرین به دلیل مواد اسیدی که دارند به مینای دندان ها آسیب می زنند.

 مصرف مکرر این نوشیدنی ها می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود. برای این که بعد از ورزش دچار کم آبی نشوید، جایگزین بهتری وجود دارد که نه قند دارد و نه کالری؛آب بنوشید. 


10. آب میوه 
آب میوه حاوی ویتامین ها و آنتی اکسیدان است. اما متأسفانه بیشتر آب میوه ها قند زیادی دارند. بعضی از آب میوه ها می توانند به اندازه نوشابه قند داشته باشند.

 میوه ها به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین به دنبال آب میوه ای باشید که قند اضافه نداشته باشد. هم چنین می توانید آب میوه را با اضافه کردن کمی آب به آن رقیق کرده و  میزان قندش را کاهش دهید.


11. چیپس

باکتری های موجود در پلاک روی دندان ها، غذاهای نشاسته ای را نیز به اسید تجزیه می کند. این اسید می تواند به مدت 20 دقیقه به دندان ها حمله کند.

اگر مواد غذایی بین دندان ها باقی بماند و یا میان وعده مصرف کنید، مدت حمله طولانی تر می شود. بهتر است بعد از خوردن چیپس سیب زمینی یا سایر مواد غذایی نشاسته دار که به دندان می چسبند، از نخ دندان استفاده کنید.


12.باز کردن خوراکی ها با دندان

باز کردن درپوش بطری یا بسته بندی پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد،اما این کار می تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان ها شود. در عوض، از قیچی و در بازکن استفاده کنید. از دندان ها فقط برای جویدن و خوردن غذا استفاده کنید.


13. مصرف سیگار

سیگار و سایر دخانیات باعث ایجاد لک و از دست دادن دندان ها در اثر بیماری های لثه می شوند. دخانیات هم چنین می تواند باعث سرطان دهان، لب و زبان شود. اگر به دنبال دلیل دیگری برای ترک سیگار هستید، به لبخند خود فکر کنید.


14. جویدن سر مداد

آیا تا به حال، هنگام تمرکز یا درس خواندن مداد خود را جویده اید؟ مانند جویدن یخ، این عادت می تواند باعث شکستگی یا ترک خوردگی دندان ها شود.

 وقتی احساس نیاز به جویدن می کنید، آدامس های بدون قند گزینه بهتری است. این کار سبب تولید بزاق بیشتر شده و باعث می شود دندان ها قوی تر شوند. هم چنین در مقابل اسید ها، از مینای دندان محافظت می کند.


 
UP