تحلیل رفتن لثه‌ها

 


تحلیل رفتن لثه، بیماری است که در آن لبه بافت نرم لثه از موقعیت اولیه خود روی تاج دندان به سمت ریشه حرکت کرده و این جا به جایی با عریان شدن سطح ریشه دندان همراه می‌شود.
 
اغلب افرادی که به دلیل تحلیل رفتن لثه به دندانپزشکان مراجعه می‌‌کنند، با تحلیل لثه آشکار مواجه هستند و زمانی که می‌بینند لثه از روی مینای دندان حرکت کرده و به ریشه رسیده، از متخصصان مشورت می‌خواهند.

در بسیاری از مواقع، تحلیل لثه اتفاق می‌افتد ولی قابل رویت نیست. در این حالت اتصال دندان به لثه و استخوان از بین می‌رود اما بیمار قادر به شناسایی آن نمی‌باشد.

از این رو چکاپ‌های دوره‌ای و معاینه دهان و دندان توسط دندانپزشک، در تشخیص و درمان تحلیل لثه در مراحل آغازین آن، بسیار موثر خواهد بود.

مهم ترین عامل تحلیل لثه، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. تجمع میکروب‌ها در دهان و گسترش آن باعث ایجاد پلاک دندان و به مرور زمان، جرم دندان خواهد شد که نقش مهمی در تحلیل لثه ایفا می‌کنند.

هنگامی که عوامل دیگری مانند دندان قروچه و وارد کردن فشار بیش از حد به دندان‌ها، به عدم رعایت بهداشت دندان اضافه شود، تخریب بسیار شدیدتری اتفاق خواهد افتاد.

همچنین کسانی که بیش از اندازه و به حد افراط بهداشت دندان را رعایت می‌کنند، در معرض خطر قرار خواهند گرفت. به عنوان مثال کسانی که از مسواک‌های بسیار سفت و سخت استفاده می‌کنند و به جای اینکه از روش‌های علمی و صحیح برای تمیز کردن لثه‌ها کمک بگیرند، لثه‌ها را به صورت افقی و محکم به هم می‌سایند و ممکن است دچار تحلیل لثه شوند؛ چرا که سایش رو به جلو و عقب لثه‌ها با مسواک سفت و سخت، باعث تخریب نسوج نگهدارنده دندان و بافت‌های لثه  خواهد شد.


دخالت عوامل سیستمیک

افزون بر عوامل موضعی، مشکلات دیگری هم در این زمینه نقش دارند. زمانی که تعادل بین قدرت التیام بدن و قدرت تخریب میکروب‌ها به هم می‌خورد، بدن نمی‌تواند نقش ترمیمی‌اش را به خوبی گذشته ایفا کند. کسانی که دچار بیماری‌های مختلف مانند کم خونی، دیابت و سرطان هستند و یا به هر دلیلی سیستم ایمنی بدن شان ضعیف شده، قدرت التیام کمتری دارند و در نتیجه تخریب‌ها به صورت بیشتر و شدیدتر در بدن آنها بروز می‌کند.

راه حل

نخست باید عوامل ایجاد مشکل را شناسایی کرده و سپس در پی رفع آن برآییم. برای مثال مشکلات مربوط به عوامل موضعی مانند ایجاد جرم در دندان و لثه یا شیوه نادرست مسواک زدن را می‌توان با مراجعه به دندانپزشک و با به کارگیری شیوه صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان، برطرف کرد.
 
دکتر هما ازغندی (دندانپزشک)


UP