بوی بد دهان

 
 
بوی بد دهان، مسئله‌ای نیست که بتوان آن را انکار کرد. افرادی که به شما نزدیک هستند و متوجه این مسئله شده‌اند حتما آن را تایید خواهند کرد. آیا بوی بد دهان می‌تواند ناشی از عدم رعایت بهداشت دندان‌ها، وجود مشکلی در سلامتی فرد یا مصرف غذاهایی مانند سیر باشد؟ 
 
با دنبال کردن مراحل زیر و با کمک گرفتن از پزشک و دندانپزشک می‌توان بوی بد دهان را برطرف کرد. 


 
دلایل ایجاد بوی بد دهان

1- غذاها و نوشیدنی‌ها: مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید، می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. این غذاها در جریان خون جذب شده و سپس وارد ریه‌های شما می‌شوند و بوی آنها بر هوایی که بازدم می‌کنید تاثیر می‌گذارد‌.
مسواک زدن یا استفاده از دهان شویه می‌تواند بوی بد دهان را از بین ببرد، تا زمانی که عامل اصلی بوی بد دهان در بدن شما وجود دارد، این مشکل برطرف نخواهد شد. غذاهایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند، عبارتند از:

پیاز

سیر

بعضی از پنیرها

برخی از ادویه‌ها

آب پرتقال یا نوشابه 

نوشیدنی‌های الکلی

افرادی که رژیم گرفته و به ندرت غذا می‌خورند نیز ممکن است دچار بوی بد دهان شوند.
 
 
2- خشکی دهان:  ترشح بزاق برای تمیز کردن دهان، لازم است. اگر بزاق به اندازه کافی تولید نشود، دهان شما خشک شده و این امر باعث ایجاد بوی بد دهان خواهد شد.
 
3- عدم رعایت بهداشت دندان‌ها: اگر دندان‌ها، لثه‌ها و زبان خود را هر روز به خوبی تمیز نکنید، خرده‌های فاسد شده غذا که لا به لای دندان‌ها باقی مانده باعث رشد باکتری‌ها شده و در نهایت باعث بوی بد دهان می‌شود. التهاب لثه‌ها به دلیل عدم رعایت بهداشت دندان‌ها می‌تواند بوی بد دهان را ایجاد کند.
 
4- مشکلات مربوط به سلامتی فرد: گاهی اوقات بوی بد دهان از مشکلات جدی‌تر و بزرگ‌تری ناشی می‌شود از جمله:

عفونت سینوس‌ها

عفونت مزمن ریه‌ها

بیماری‌های کلیه یا کبد

مشکلات دستگاه گوارش

دیابتپیشگیری و درمان بوی بد دهان

روش‌های زیر برای خلاص شدن از بوی بد دهان موثر خواهد بود:

در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید و به غذاهایی که می‌خورید توجه کنید.

- از مصرف خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند خودداری کنید.
- میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنید و کمتر گوشت بخورید.
- آب بیشتری بنوشید.

اگر دهانتان خشک می شود، آبنبات‌های نعنایی بدون شکر بمکید.

از مصرف تنباکو خودداری کنید.

حداقل روزی دو بار دندان‌ها، لثه‌ها و زبان خود را با استفاده از خمیر دندان  مسواک بزنید. اطمینان حاصل کنید که سطح تمام دندان‌های خود را به خوبی مسواک زده و تمیز کرده‌اید.

حداقل یک بار در طول روز از نخ دندان استفاده کنید.

دو بار در روز با استفاده از دهانشویه ضدعفونی کننده، دهان خود را تمیز کنید.

اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، دندان‌ها را هنگام خواب از دهان خارج کرده، مسواک زده و سپس در محلول ضدعفونی کننده قرار دهید.


اتصالات ارتودنسی خود را با دقت و طبق دستور دندانپزشک تمیز کنید.


در مورد بوی بد دهان با دندانپزشک مشورت کنید

برای معاینه دوره‌ای و نظافت حرفه‌ای دهان و دندان‌ها، دست کم سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می‌تواند به درمان بوی بدی که به دلیل عواملی مانند عفونت لثه‌ها در دهان ایجاد شده، کمک کند.

با دندانپزشک خود در مورد راه حل‌های ممکن در رفع بوی بد دهان مشورت کنید. ممکن است دندانپزشک شما برای رفع خشکی دهان، استفاده از بزاق مصنوعی را پیشنهاد کند. اگر این تغییرات موثر نبود، ممکن است دندانپزشک، شما را به پزشک ارجاع دهد تا ببیند آیا بیماری خاصی باعث ایجاد بوی بد دهان شده است یا خیر. به علاوه اگر از سیگار یا تنباکو استفاده می‌کنید، پزشک در ترک مصرف این ماده به شما کمک خواهد کرد.
 
 
UP