استانداردهای کفش

 
یکی از مهم ترین انتخاب‌هایی که با سلامتی فرد ارتباط مستقیم دارد خرید کفش است. در صورتی که هنگام خرید کفش، انتخاب درستی نداشته باشیم، فشار نا به جا به نواحی پا، زانو، کمر و حتی گردن وارد می‌شود که در درازمدت منجر به ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد. 
 
اهمیت نوع کفش در سلامتی افراد، کمتر از اهمیت واکسیناسیون نیست. به ویژه در میان کودکان و نوجوانانی که در حال رشد هستند و سیستم حرکتی آنها با کفش در ارتباط است، وضعیت بدن آنها با نوع کفش تغییر می‌کند. اغلب مردم هنگام انتخاب کفش، به زیبایی و رنگ و طرح آن دقت می‌کنند، نه به فاکتورهای استاندارد آن و این امر در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات زیادی برای آنها خواهد شد. کجی انگشت شست پا (هالوکس والگوس) با پوشیدن کفش‌های نامناسب و تنگ، شدیدتر می‌شود.
 
مهم‌ترین ویژگی‌های کفش مناسب 

پنجه پهن و با ارتفاع:  به جای استفاده از کفش‌های نوک تیز از کفش‌هایی با پنجه گرد استفاده کنید.

کفی قابل تعویض : سعی کنید کفشی بخرید که کفی آن قابل تعویض باشد. به این ترتیب می توانید تنها با عوض کردن کفی کفش، اندازه و حجم آن را کم و زیاد کنید تا وقتی پا ورم کرد بتوانید برای آن جا باز کنید یا کفی ساده را با کفی‌های درمانی جایگزین کنید. 

پشتی سفت و محکم : پشتی کفش باید سفت و محکم باشد. برای امتحان کردن پشتی کفش با شست خود بر روی آن فشار وارد کنید، اگر فرو نرفت پشتی آن محکم است.

کف داخلی با شکل مناسب : کف کفش باید از داخل قوس‌هایی داشته باشد که هماهنگ با قوس‌های کف پا باشد. مهم‌ ترین قوس کف پا قوس طولی آن است پس کف داخلی کفش باید در قسمت میانی و داخلی، کمی برجسته تر باشد.

پاشنه مناسب : اندازه پاشنه کفش به طور متعادل باید حدود 5/1 تا 3 سانتیمتر باشد.

کفش نفس کش : جنس رویی کفش باید طوری باشد که تهویه داخل کفش برقرار باشد. این تهویه برای عرق نکردن پا ضروری است.
یقه و زبانی نرم : یقه کفش) جایی که اطراف مچ پا را می‌گیرد( و زبانی کفش باید حاوی پدها و بالشتک‌های نرم باشد تا فشار کمتری به پوست وارد کند.

کفی‌ها و کفش‌های طبی، وظیفه اصلاح کردن انواع ناهنجاری‌های بدن و الگوهای غلط راه رفتن را دارند. استفاده از کفی‌های طبی برای کودکان 7 تا 12 سال که کف پای آنها در حال شکل گیری است بسیار مناسب می‌باشد، زیرا از تغییر شکل پا جلوگیری کرده و سبب برخورداری از کف پایی استاندارد تا آخر عمر می‌شود.
 
ویژگی‌های یک کفش خوب و مناسب

کفی کفش طبی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و بتواند شوک وارده به کف پا را جذب کند.کفش طبی مناسب باید کاملا اندازه پا باشد، نه تنگ‌تر و نه گشادتر. اگر کفش شما بیش از حد تنگ باشد یا به پاهایتان فشار وارد کند، خون‌ رسانی در ناحیه پا مختل خواهد شد. گشاد بودن کفش طبی مردانه و زنانه و بازی کردن پا درون آن هم باعث ساییدگی و ایجاد اختلال در انتقال نیرو می‌شود.کفی کفش باید سبک، ضخیم و جاذب ضربه به ویژه در ناحیه پاشنه باشد.


 
5  گروه از کفش‌های آسیب رسان

1. کفش‌های پاشنه بلند

2. کفش‌های نوک تیز

3. کفش‌های تخت

4. کفش‌های بزرگ و یا خیلی تنگ

5. صندل به ویژه برای افراد دیابتی و افرادی که اختلال حس کف پا دارند.

 
نکاتی که در خرید کفش باید به آنها توجه کنید

1. کفشی بخرید که با فرم طبیعی پای شما همخوانی داشته باشد

2. هنگام عصر کفش بخرید زیرا پاها در طول روز ورم می‌کنند

3. هیچ گاه کفش تنگ یا گشاد نخرید

4. کف کفش باید محکم و آج‌ دار باشد

5. هنگام خرید کفش باید دقت کنید که بین شست پا و نوک کفش، به اندازه یک سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. 

 گردآورنده: فاطمه سجادیان 


UP