ورزش و بیماریهای مزمن


اگر دچار یک بیماری مزمن هستید ممکن است در مورد انجام فعالیتهای ورزشی این پرسشها برایتان مطرح شود. هر چند وقت یک بار می توانید ورزش کنید؟ کدام ورزشها به شما آسیب نمی رسانند؟ برای پاسخ به این پرسش ها بهتر است از اطلاعات عمومی کافی در مورد ورزش و بیماریهای مزمن بهره مند باشید. 
 
چگونه ورزش می تواند به بهتر شدن وضعیت بیماری های مزمن کمک کند ؟
اگر شما به یک بیماری مزمن مبتلا هستید، ورزش مرتب کمک می کند تا علایم بیماری خود را مدیریت کنید و سلامتی تان  را ارتقا بخشید. 

بیماری قلبی: تمرینهای قدرتی باعث اافزایش قدرت و استقامت عضلانی می گردد ؛ در نتیجه انجام دادن کارهای روزانه راحتتر شده و روند کاهشی قدرت عضلانی در اثر بیماری مزمن را آهسته می کند.

دیابت: ورزش مرتب می تواند به انسولین کمک کند تا قند خون را به نحو موثرتری پایین آورد. به علاوه فعالیتهای فیزیکی می تواند به شما کمک کند تا وزن خود را کنترل کنید و انرژیتان را افزایش دهید. 

آسم: انجام فعالیتهای ورزشی اغلب در کنترل دفعات و شدت حملات آسم موثر است. 

کمر درد: انجام فعالیت های ورزشی هوازی سبک به صورت مرتب ، سبب افزایش قدرت و استقامت عضلات کمر  شده و عملکرد آن ها را بهبود می بخشد. تمرین های ورزشی مربوط به عضلات شکم و کمر، با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات، علائم مزمن را کاهش می دهد. 

آرتروز: ورزش کردن درد را کاهش  داده، به  حفظ  قدرت عضلانی در مفاصل مبتلا کمک کرده  و سفتی مفاصل را کاهش می دهد.
 
چه ورزشهایی بی خطر هستند؟
پزشک شما ممکن است ورزشهای خاصی برای تخفیف درد و یا افزایش قدرت عضلانی به شما توصیه کند. با توجه به شرایط بیماریتان ممکن است مجبور شوید از انجام بعضی ورزشها (بطور کلی و یا فقط در صورت عود ) اجتناب کنید. در برخی موارد ممکن است قبل از شروع ورزش نیاز به مشاوره با فیزیوتراپیست یا یک کاردرمان گر داشته باشید.
به عنوان مثال اگر درد در قسمت پایینی کمر دارید، ممکن است ورزشهای هوازی سبکی مانند پیاده روی و شنا را انتخاب کنید. این دسته از فعالیتهای ورزشی باعث کشیدگی و یا ضربه به کمر شما نمی شود.
اگر دچار آسم ورزشی هستید، ممکن است ورزشهایی (مانند تنیس)  که دوره های کوتاه فعالیت است را انتخاب کنید. اگر از اسپری آسم استفاده می کنید حتماً آنرا در هنگام ورزش به همراه داشته باشید. 
اگر مبتلا به آرتریت هستید انتخاب بهترین ورزش وابسته به نوع آرتریت و مفاصلی است که درگیر هستند. با یک پزشک و یا فیزیوتراپیست مشورت کنید تا یک برنامه ی ورزشی مفید با کمترین فشار بر مفاصلتان داشته باشید.
 
هر چند وقت یک بار، چه مقدار و با چه شدتی می توانم ورزش کنم بدون اینکه آسیبی به خود برسانم؟؟
قبل از شروع یک ورزش مداوم، تعیین مدت زمان هر جلسه و شدت تمرینات ورزشی توسط پزشک شما مهم است.
اگر مدتهاست ورزش نکرده اید، به آهستگی و تدریجی شروع کنید. از پزشکتان بپرسید چه اهداف ورزشی می تواند بدون هیچ آسیبی شما را به برنامه ریزیتان  نزدیک کند.
 
آیا قبل از شروع ورزش اقدامات خاصی باید انجام داد؟
پزشک با توجه به  شرایط شما احتیاط های لازم قبل از ورزش را به شما گوشزد می کند. 
برای مثال اگر شما به بیماری دیابت مبتلا هستید، به خاطر داشته باشید که تمرینات ورزشی سطح قند خون شما را پایین می آورد. قبل از شروع هرگونه فعالیتی سطح قند خود را کنترل کنید. اگر شما انسولین یا داروهای دیابتی که قند خون را کاهش می دهد استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد برای پیشگیری از افت قند خون قبل از شروع ورزش یک میان وعده بخورید.
اگر مبتلا به آرتریت هستید، قبل از ورزش حتماً یک دوش آب گرم بگیرید. گرما باعث نرم شدن مفاصل و عضلات می شود و هر دردی که ممکن است قبل از ورزش داشته باشید از بین می برد. همچنین کفش هایی انتخاب کنید که جلوی ضربه را بگیرد و تعادل شما را در حین انجام تمرینات ورزشی حفظ کند.
 
چه مشکلاتی قابل انتظار است؟
همچنان که با پزشک خود برای کاهش درد مشورت می کنید، درباره ی تمام مواردی که ممکن است در طی ورزش و یا بعد از آن موجب درد و ناراحتی شما شود نیز صحبت کنید. بپرسید که چه نوع و تا چه حدی از درد عادی است و تا چه حدی از درد ممکن است نشانه ای از مشکلی جدی تر باشد. 
برای مثال، اگر شما دچار بیماری قلبی هستید، علائم و نشانه هایی که شما باید ورزش را متوقف کنید عبارتند از: سرگیجه، نفس کم آوردن های غیر عادی، درد قفسه سینه و یا ضربان قلب نامرتب.
 
بیشتر بدانیم
شروع ورزش مداوم سخت است. برای آنکه ورزش را رها نکنید با یک دوست همراه شوید. همچنین می توانید از پزشک خود تقاضا کنید شما را به کسانی که برنامه ی ورزشی مشابه دارند معرفی کند؛ مانند ورزش های دسته جمعی در بیمارستانها، کلینیک ها و یا مجموعه های ورزشی.
برای آنکه همیشه از انگیزه کافی برخوردار باشید، فعالیتهایی را انتخاب کنید که جنبه ی سرگرمی دارند؛ واقع بینانه هدف گذاری کنید و پیشرفتتان را جشن بگیرید. 
در پایان هر آنچه در مورد برنامه ورزشیتان، از لحظه ی شروع تا نحوه ی حفظ و ادامه ی آن نگرانتان می کند، با پزشک خود در میان بگذارید. 
 
 
 
  
 
 
 
  
 
 
 
  
 
UP