حرکات اصلاحی و تقویت عضلات کمربند شانه ای

گردآوری:  نشاط هاتف (کارشناس پرستاری)  دکتر مهدی هنرمند (دکتری تربیت بدنی)
ناهنجاری های کمربند شانه علاوه بر ایجاد  محدودیت حرکتی، موجب اختلال در عملکرد شانه، گردن و پشت می‌شود؛ این امر عملکرد کمربند شانه و کلیه فعالیت های اندام فوقانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

امروزه تحقیقات بسیاری در رابطه با تقویت عضلات کمربند شانه ای و تاثیرات مثبت ورزش های تقویتی بر روی اندام فوقانی انجام شده است.

جالب است بدانید علاوه بر تاثیرات مثبت تقویت کمربند شانه ای در زندگی روزمره، این تحقیقات در خصوص زنان یائسه مبتلا به سرطان پستان نیز انجام شده است.

نتایج این تحقیقات بیان می کند از آنجا که قدرت نقش مهمی در انجام فعالیت های روزمره و عملکرد کمربند شانه افراد مبتلا به سرطان پستان ایفا می کند، به نظر می رسد بهبود در قدرت عضلانی به دنبال یک برنامه تمرینی ترکیبی در منزل بتواند به توانبخشی آسان و سریع تر این بیماران پس از درمان کمک کند. 

از سوی دیگر  امروزه به مدد استفاده از تکنولوژی، خواه نا خواه دچار فقر حرکتی شده ایم و  محدودیت حرکتی در افراد کم سن و سال بیشتر به چشم می خورد. 

 فقر حرکتی در کمربند شانه ای یا ضعف عضلات فوقانی منجر به اختلالاتی در ستون فقرات و شانه‌های افراد می‌شود. از شایع ترین این اختلالات افتادگی شانه ها یا عدم تقارن شانه ها با یکدیگر است.
 
 در ادامه تعدادی از حرکات تقویت عضلات کمربند شانه ای و عضلات فوقانی ارائه شده است.
انجام این حرکات با کمترین امکانات و وسایل موجود امکان پذیر است. 

1. یک حوله یا بالش را زیر پیشانی خود قرار دهید و با سینه به سمت زمین دراز بکشید. اگر به تعداد کافی صندلی یا میز پرس در  دسترس نداشتید، می‌توانید همین وضعیت را با چیدن تعدادی بالش کنار هم ایجاد نمایید.

مطابق شکل ۱  بر روی شکم دراز بکشید و هر دو دست را به حالت کاملاً کشیده و عدد ۸ فارسی در کنار بدن قرار دهید. نکته مهم در انجام این حرکت کشیدگی و انقباض کمربند شانه ای است. برای این منظور هر دو شانه را به سمت بالا و به سمت یکدیگر منقبض نمایید.

 کافی است مطابق توان خود چند ثانیه مکث کنید و سپس دست ها را رها کنید؛ این حرکت را مجدداً چند بار دیگر تکرار نمایید.
2. در حرکت بعدی مطابق شکل ۲ دوباره به روی سینه دراز بکشید. یک حوله یا بالش را زیر پیشانی خود قرار دهید و هر دو شانه را به سمت بالا و به سمت یکدیگر بکشید.
این بار و در این حرکت کف دست ها در راستای بدن و به سمت سر به طور کاملاً صاف قرار می‌گیرند، به طوری که زاویه بازو و ساعد هر دو دست ۹۰ درجه باشد. در این حرکت نیز عضلات کمربند شانه ای را منقبض نگه می دارید و سپس رها می کنید.

3. مطابق شکل 3 کف دست ها را از بدن دور کنید و به سمت بالا بکشید و همزمان شانه ها را به سمت یکدیگر مقبض کنید. تا سر حد توان مقاومت کنید  و سپس حرکت را تکرار کنید.

می توانید روزانه چندین بار این حرکات را انجام دهید.


UP