9 غذا که به شما کمک می کند وزن کم کنید

 
غذاهای خوشمزه ای که به شما کمک می کند رژیم بگیرید؟ آن قدر خوب به نظر می رسد که باور کردنش دشوار است. شک نکنید که وزن کم کردن با یک معادله ریاضی ساده محقق می شود؛ تنها باید نسبت به مقدار کالری که می سوازنید، کالری کمتری در غذای مصرفی خود داشته باشید.
به گفته هدر منجیری (Heather Mangieri)  سخنگوی آکادامی رژیم و تغذیه، برخی از غذاها می توانند کمک کنند که شما وزن کم کنید، زیرا باعث می شوند برای مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید و از تمایل به خوردن غذای بیشتر، جلوگیری می کنند. 
همچنین برخی از غذاها متابولیسم بدن شما را افزایش می دهند، بنابراین زمانی که برای خرید به سوپر مارکت مراجعه می کنید این لیست را همراه خود داشته باشید. 

1- حبوبات : ارزان، پرکننده و قابل استفاده در تمام غذاها؛ حبوبات یک منبع عالی پروتئین محسوب می شوند. همچنین دارای مقادیر زیاد فیبر و دیر هضم هستند. این ویژگی باعث می شود شما مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید و بدین ترتیب از بیشتر خوردن شما جلوگیری می کند. 

2- سوپ : وعده ی غذایی خود را با یک فنجان سوپ شروع کنید و احتمالا زودتر از خوردن دست خواهید کشید. مهم نیست محتویات سوپ شما به صورت پوره باشد یا نه! تنها فرم آبکی و مایع بودن آن مهم است. اگر می خواهید کالری سوپ خود را بین 100 تا 150 کالری حفظ کنید، از اضافه کردن کره و خامه به آن خودداری کنید. 

3- شکلات تلخ : آیا از خوردن شکلات به عنوان میان وعده لذت می برید؟ یک یا دو تکه شکلات تلخ را جایگزین شکلات های شیری خود بکنید. طی یک تحقیق که بر روی کسانی که عاشق شکلات هستند انجام شد، کسانی که شکلات تلخ خورده بودند، نسبت به کسانی که شکلات شیری را ترجیح داده بودند، تنها 15% از آن ها طی چند ساعت بعد  پیتزا خوردند. 

4- پوره سبزیجات : شما می توانید سبزیجات بیشتری به برنامه غذایی خود اضافه کنید تا هم زمان که از غذای خود لذت می برید، کالری موجود در غذای خود را نیز کاهش دهید. 
طی یک تحقیق زمانی که پوره گل کلم و کدو سبز به ماکارونی اضافه شده بود، افراد در عین لذت از طعم غذا، 200 تا 350 کالری کمتر خورده بودند. این سبزیجات سالم با کالری کمی که دارند حجم زیادی به غذا می بخشند. 

5- تخم مرغ و فراورده های پروتئینی : یک صبحانه غنی از پروتئین ممکن است طی روز از تمایل شما به خوردن خوراکی های اضافی جلوگیری کند. در یک مطالعه بر روی گروهی از زنان جوان چاق، آن هایی که روز خود را با 35 گرم پروتئین آغاز کرده بودند، زودتر سیر می شدند. این زنان یک صبحانه با ارزش 350 کالری شامل تخم مرغ، مقداری گوشت و یک تکه نان خوردند. تاثیر این صبحانه باعث شده بود که این زنان نسبت به زنانی که صبحانه فقط غلات خورده بودند، تا عصر کمتر سراغ مواد چرب و قندی بروند. 

6- آجیل : یک مشت کوچک از بادام، بادام زمینی یا گردو، یک میان وعده بسیار مناسب است. تحقیقات نشان می دهد زمانی که افراد آجیل می خورند به صورت خودکار در وعده بعدی غذای کمتری می خورند.

7- سیب : از آب سیب و کمپوت آن بگذرید و یک سیب ترد تازه گاز بزنید. میوه تازه اشتها را کم می کند ولی آب میوه یا کمپوت این کار را انجام نمی دهد. یک دلیل این است که میوه تازه و خام فیبر بیشتری دارد. به علاوه عمل جویدن سیگنال هایی حاکی از این که شما چیز قابل توجهی خورده اید به مغز می فرستد. 

8- ماست : صرف نظر از نوع ماستی که شما دوست دارید، خوردن ماست سایز لباس شما را کنترل می کند. یک تحقیق در دانشگاه هاروارد که 000,120 نفر را طی یک دهه یا بیشتر مورد بررسی قرار داد، مشخص کرد که ماست نسبت به سایر مواد غذایی ارتباط بیشتری با کاهش وزن دارد.

9- گریپ فروت : بله درست است! گریپ فروت واقعا می تواند کمک کند تا به خصوص اگر در معرض خطر دیابت هم هستید، وزن کم کنید. 
در یک تحقیق در سن دیگو مشخص شد افرادی که قبل از هر وعده نیمی از یک گریپ فروت را خورده بودند، طی 12 هفته حدود 2 کیلو وزن کم کردند. نوشیدن آب گریپ فروت نیز همان تاثیر را داشت. اما از آنجا که آب گریپ فروت هیچ ماده چربی سوز ثابت شده ای ندارد، بنابراین ممکن است تاثیر آن تنها به دلیل پر کنندگی باشد. 

دقت داشته باشید : در صورت مصرف برخی از داروها نمی توانید گریپ فروت یا آب آن را میل کنید. بنابراین برگه راهنمای داروهای خود را مطالعه کنید یا از پزشک و داروساز سوال کنید. 

هوشمندانه خرید کنید: سبد خرید خود را با پروتئین های بدون چربی، سبزیجات تازه، میوه و غلات کامل پر کنید. مهم ترین چیزی که به کاهش وزن منتهی می شود، تهیه یک تصویر کلی از چیزهایی است که شما می خورید، نه غذاهایی خاص. 
 
UP