خواص لبنیات پرچربتاثیر لبنیات پرچرب در کاهش بیماری‌های قلبی و خطر سکته مغزی

برای مدت‌ها تصور غالب این بود که از مصرف لبنیات پرچرب مضر است. حتی درآخرین دستوالعمل مربوط به رژیم غذایی در ایالات متحده آمریکا، به مردم توصیه شده که از مصرف لبنیات پرچرب خودداری کنند و در این راستا حتی در مدارس نیز شیر کم چرب به کودکان داده ‌شود. 

اما تحقیقی که بر روی حجم گسترده‌ای از افراد انجام شد، حاکی از آن بود که بین مصرف لبنیات کامل و پرچرب و وزن افراد و میزان ابتلا به بیماری‌های مختلف ارتباط مستقیمی وجود دارد.

نتایج تحقیقی که اخیرا بر روی 3333 نفر از بزرگسالان انجام شده بیانگر آن بوده که افرادی که از 3 نوع مختلف از محصولات لبنی کامل و پرچرب استفاده کرده‌اند، به طور متوسط 46 درصد کمتر از بقیه در خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. 

از آنجایی که محصولات لبنی پرچرب و کامل، کالری بیشتری دارند، در گذشته بسیاری از متخصصان بر این باور بودند که عدم مصرف آنها می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. در حالی که مطالعات جدید بیانگر آن است که وقتی افراد میزان مصرف چربی را کاهش می دهند، به جای آن شکر و کربوهیدرات بیشتری مصرف خواهند کرد که هر دوی آنها نیز تاثیرات منفی بر میزان سطح انسولین خون داشته و خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد. 

 
در تحقیق دیگری که در این زمینه انجام شد، تاثیر لبنیات کم چرب و پرچرب بر روی چاقی مورد بررسی قرار گرفت و از بین 18438 خانمی که در این تحقیق شرکت کرده بودند، افرادی که محصولات لبنی با درصد چربی بیشتری مصرف کرده بودند، 8 درصد کمتر از دیگران در معرض خطر چاقی قرار داشتند.

در مجموع، نتایج حاصل از این تحقیقات، بیانگر حقایقی در مورد مصرف لبنیات پرچرب و لزوم گنجاندن آن در رژیم غذایی افراد و نتایج منفی تمرکز صرف بر یک ماده مغذی بود. در گذشته افراد به مصرف لبنیات کم چرب تشویق می‌شدند با این هدف که میزان کلسترول و چربی ناسالم در بدن آنها کاهش پیدا کند.

در حالی که متخصصان از این حقیقت غافل بودند که با کاهش مصرف چربی، افراد برای جبران چربی از دست رفته، کربوهیدرات بیشتری مصرف می‌کنند که در نهایت به شکر و سپس به چربی تبدیل شده و در بدنشان تجمع پیدا می‌کند.
هنوز به طول کامل مشخص نیست مصرف لبنیات پرچرب چطور باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت می‌شود، اما شاید دلیل آن به جریان انداختن مصرف انسولین و قند در بدن باشد.

افرادی که محصولات لبنی پرچرب مصرف می‌کنند، کالری کافی دریافت کرده و دیگر غذاهای پرکالری و شیرین مصرف نخواهند کرد. البته این احتمال نیز وجود دارد که چربی‌ موجود در لبنیات به طور مستقیم بر سلول‌ها تاثیر گذاشته و کبد و عضلات را تحت تاثیر قرار دهد و نهایتا توانایی این اندام‌ها را در شکستن مولکول‌های قند موجود در غذا بهبود بخشد.

بنابراین میکروب‌های مفید موجود در برخی از انواع خاص لبنیات پرچرب مانند پنیر فرآوری و تخمیرشده باعث افزایش واکنش انسولین و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت می‌شود. البته این بدان معنا نیست که کسانی که نگران ابتلا به دیابت هستند، باید از لبنیات پرچرب به میزان زیاد استفاده کنند و هنوز لازم است در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام شود تا بتوان یک دستورالعمل کلی در مورد مصرف لبنیات پرچرب ارائه کرد.

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که نباید صرفا بر یک ماده غذایی تمرکز داشته باشیم و لازم است شواهد بیشتری در مورد مصرف لبنیات کم چرب و مزایای آنها نسبت به لبنیات پرچرب به دست بیاوریم. بنابراین بهتر است به جای تمرکز بر یک نوع خاص لبنیات، از انواع مختلف لبنیات استفاده کنید.

 
 
UP