یلدایتان گرم و پرمهر

 
 
شب یلدا یا شب چله یکی از مهم ترین جشن‌های باستانی ایران است که مراسم آن در فاصله زمانی غروب آفتاب ۳۰ آذر تا طلوع آفتاب اول ماه دی برگزار می‌شود. شب یلدا از قدیم در میان ایرانیان جایگاهی خاص داشته است. نیاکان ما در گذشته های دور متوجه شدند که دقیقا پس از این شب بلند، به تدریج روزها بلندتر و شب‌ها کوتاه تر می‌شوند. به همین خاطر این شب را شب زایش خورشید نامیدند.

در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و آغاز بلندتر شدن طول روزها در نیمکره شمالی و به عبارتی وقوع انقلاب زمستانی گرامی داشته می‌شود.

یلدا میراث کهن اجداد ماست که به ما می آموزد می‌توان از لحظه لحظه زندگی برای با هم بودن استفاده کرد. در این شب اعضای خانواده، اقوام و دوستان گرد هم می‌آیند تا در کنار یکدیگر این شب طولانی را به صبح برسانند و لحظاتی به یاد ماندنی در دفتر خاطرات خود ثبت کنند.

یلدا به ما می‌آموزد که حتی در طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال هم می‌توان با گرمای محبت خانواده و دوستان، تاریکی و سرما را پشت سر گذاشت. در واقع یلدا نمادی از ناپایداری لحظات سیاه و تاریک و امید به فردایی روشن با تکیه به محبت و عشق خانواده و دوستان است.

یلدا بهانه ایست که نیاکان ما با پدید آوردن آیین خاصِ آن، سعی بر آن داشته‌اند که اعضای خانواده و دوستان را گرد هم آورند تا با سپری کردن لحظاتی شیرین در کنار دوست داشتنی ترین افراد زندگی خود، دغدغه‌ها و مشکلات زندگی را برای ساعاتی به فراموشی بسپارند. 
 
از قدیم رسم بر این بوده که در شب یلدا، خانواده ها، دوستان و آشنایان گرد هم آمده و انواع میوه‌ها و تنقلات را صرف کنند. بزرگان خانواده در این شب برای اعضای خانواده و فامیل، داستان‌هایی نقل می‌کنند؛ فال‌گیری با دیوان حافظ نیز بخشی جدانشدنی از این شب طولانی به شمار می‌رود.

هر یک از میوه‌ها و خوراکی‌های شب یلدا نیز به دلیل و نیت خاصی صرف می‌شود؛ بنا بر اعتقاد ایرانیان، خوردن هندوانه در شب یلدا باعث می‌شود که در فصل زمستان، سرما بر شما غلبه نکند، چرا که هندوانه یادآور گرمای تابستان است؛ انار نیز میوه‌ای شاداب کننده و خون‌ ساز است و به عنوان نماد شادی و زایش در سفره شب یلدا گذاشته می‌شود. کدو حلوایی با رنگ نارنجی خوش رنگ، چهره ای خاص به یلدا می بخشد.
پختن کدو حلوایی از قدیم در شب یلدا انجام می شده و به این مراسم گرمای خاصی می بخشیده است. این خوراکی خوشمزه از مظاهر روشنایی و نماد غلبه روز بر شب به شمار می رود. آجیل شب یلدا علاوه بر اینکه یکی از سالم‌ترین تنقلات شناخته شده، در شب یلدا می‌تواند حسابی مهمان‌ها را سرگرم کند.
 
 
اکتووِر، شب یلدایی خاطره انگیز را در کنار خانواده برای شما عزیزان آرزو می کند.
 
 
UP