چرا همیشه احساس گرسنگی می کنم؟بدن برای تامین انرژی مورد نیازش به غذا احتیاج دارد؛ بنابراین وجود احساس گرسنگی چند ساعت پس از آخرین وعده غذایی کاملا طبیعی است.

اما اگر به طور مداوم، حتی بعد از صرف غذا، احساس گرسنگی می کنید، احتمالا مشکلی وجود دارد. 


برخی از عوامل ایجاد گرسنگی ، عبارتند از: 

1. دیابت

بدن شما قند موجود در غذا را به سوختی به نام گلوکوز تبدیل می کند؛اما اگر دیابت داشته باشید به جای اینکه گلوکوز به سلول ها برسد،، از طریق ادرار از بدنتان خارج شده و احساس گرسنگی خواهید کرد.

افرادی که به دیابت نوع 1 مبتلا هستند، با وجود مصرف حجم زیادی از غذا ممکن است همچنان وزن از دست بدهند.


2. قند خون پایین

افت قند خون (هیپوگلیسمی)، یکی از نگرانی های افراد مبتلا به دیابت است. سایر مواردی که می توانند باعث افت قند خون شوند؛ شامل هپاتیت، اختلالات کلیه، برخی تومورها و اختلالات غدد فوق کلیوی و یا غده هیپوفیز می باشند.


3. کم خوابی

اگر به اندازه کافی استراحت نکنید، ترشح هورمون هایکنترل کننده احساس گرسنگی، مختل می شود. در شرایط خستگی ، تمایل فرد به مصرف غذا های پر چرب و پر کالری بیشتر می شود.


4. استرس

در شرایط اضطراب یا تنش عصبی، هورمون کورتیزول در بدن آزاد می شود،  که موجب افزایش احساس گرسنگی می گردد.از این رو بسیاری از افراد در زمان استرس میل به مصرف غذا های پر چرب و شیرین دارند. 


5. رژیم غذایی

همه غذاها به یک شکل ایجاد سیری نمی کنند. مواد غذایی حاوی پروتئین (مانند گوشت، ماهی، محصولات لبنی ) و فیبر زیاد (مانند میوه، سبزیجات، غلات، حبوبات) ، مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه می دارند.

چربی های سالم که در مغز ها، ماهی و روغن آفتابگردان وجود دارند، می توانند سطح کلسترول خون را کاهش دهند. وجود این نوع از چربی ها برای داشتن یک رژیم متعادل مهم است، و به شما کمک می کند بعد از خوردن غذا احساس سیری بیشتری کنید.

شیرینی، نان سفید، بسیاری از غذاهای نیمه آماده و فست فودها فاقد مواد مغذی بوده، و سرشار از چربی و کربوهیدرات های ناسالم می باشند. اگر مقدار زیادی از این مواد غذایی را مصرف کنید، ممکن است بعد از صرف غذا دوباره گرسنه شوید.

اگر مدت زمان بیشتری غذا را بجوید، هم از خوردن غذا لذت می برید و هم احساس سیری بیشتری می کنید. 


6. داروها

برخی از داروها موجب افزایش اشتهامی شوند. برای مثال آنتی هیستامین ها  که برای درمان آلرژی ها استفاده می شوند، داروهای ضد افسردگی ، استروئیدها و برخی از داروهای دیابت از این دسته هستند.

اگر از زمان شروع استفاده از دارویی، وزنتان شروع به افزایش کرد ، ممکن است دارو عامل افزایش احساس گرسنگی در شما باشد. در این موارد با پزشک خود مشورت کنید.


۷. بارداری

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری اشتهای بیشتری پیدا می کنند؛ چرا که بدن به دنبال راهی است تا جنین به حد کافی مواد مغذی دریافت کرده و رشد کند.

اکثر زنان باردار در سه ماه اول بین ۲ تا ۳ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند؛ و در طی ماه های بعدی هم هر هفته نیم کیلوگرم وزن اضافه می کنند.


۸. اختلال عملکرد تیروئید

تیروئید غده ای پروانه ای شکل در گردن است. این غده هورمون هایی را تولید می کند، که میزان عملکرد سایر اعضای بدن را کنترل می کند. پرکاری غده تیروئید می تواند موجب ایجاد احساس گرسنگی شود. 


۹. نوشابه رژیمی

بسیاری از افراد برای کاهش وزن، نوشابه بدون قند مصرف می کنند. اما شیرین کننده مصنوعی موجود در این نوشیدنی ها به مغز پیام می فرستد، که از آن برای تامین سوخت بدن استفاده شود.

 در نتیجه وقتی بدن کالری دریافت نمی کند، "کلید گرسنگی" را روشن کرده و باعث می شود، که از غذا های دیگر کالری دریافت کنید.


۱۰. کم آبی

آیا واقعا گرسنه هستید، یا فقط تشنه اید؟ شما همیشه نمی توانید تفاوت سیگنال های دریافتی از بدن خود را تشخیص دهید. برخی تحقیقات نشان می دهد که، اگر قبل یا هنگام غذا یک لیوان آب بنوشید، ممکن است با مقدار کالری کمتری احساس سیری کنید.


۱۱. ورزش

بدن شما هنگام ورزش ، کالری می سوزاند. این عمل منجر به افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن می شود. در بعضی از افراد  این  فرایند می تواند باعث افزایش احساس گرسنگی گردد.


 
UP