میوه ها و سبزیجات، ضامن سلامتی

 
 
حفظ رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد مغذی در بهبود وضعیت بدن و حفظ سلامتی  بسیار موثر است. خوراکی های سرشار از مواد مغذی، علاوه بر اینکه خوشمزه اند، به مقابله با عفونت ها و پیشگیری از بیماری ها نیز کمک می کنند.
در ادامه، میوه ها و سبزیجاتی معرفی می شوند که سرشار از آنتی اکسیدان، بتاکاروتِن، ویتامین های C  و E ، پروتئین و سایر مواد ضروری و برای حفظ سلامت افراد مفید هستند. در فصل های سرد سال، با خوردن این مواد مغذی، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرده و به جنگ سرماخوردگی بروید.
 
آنتی اُکسیدان ها
آنتی اکسیدان ها در تقویت سیستم ایمنی بدن، نقش موثری دارند. آنها بتاکاروتِن و ویتامین های C  و E هستند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. 

آنتی اکسیدان ها، فعالیت رادیکال های آزاد (که به غشای سلول ها آسیب وارد می کنند) را خنثی کرده و به این ترتیب از بدن در برابر فعالیت های مخرب آنها محافظت می کنند. به علاوه اگر بیمار شوید، آنتی اکسیدان ها به بهبودی سریع بدن کمک می کنند.

سعی کنید مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان از جمله  میوه ها و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید. اگر آنها را به صورت پخته مصرف می کنید، سعی کنید با حداقل میزان آب، آنها را بپزید تا مواد مغذی آنها حفظ شود.

مصرف 5 تا 9 واحد میوه و سبزیجات در طول روز توصیه می شود، چراکه آنها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و در حفظ سلامتی افراد بسیار موثرند. خوردن یک چهارم طالبی، نیمی از بتاکاروتِن موردنیاز بدن شما را در طول روز تامین می کند. علاوه بر این، طالبی سرشار از ویتامین C است. اسفناج نیز سرشار از ویتامین C ، بتاکاروتِن، اسید فولیک و منیزیوم است.
 
مواد غذایی سرشار از بتاکاروتِن و سایر کاروتنوئیدها
خوراکی هایی مانند زردآلو، مارچوبه، جگر گاو، چغندر، طالبی، هویج، ذرت، گوآوا، انواع کدو و کلم، انبه، خردل شلیل، هلو، گریپ فروت صورتی، سیب زمینی شیرین، نارنگی، گوجه فرهنگی و هندوانه، سرشار از بتاکاروتِن و کاروتنوئیدها هستند و مصرف آنها در حفظ سلامتی افراد بسیار موثر است.

مواد غذایی سرشار از ویتامین C
میوه ها و سبزیجاتی از جمله انواع کلم، گل کلم، طالبی، کیوی، آب پرتقال، پاپایا، فلفل (قرمز، سبز و زرد)، سیب زمینی شیرین، توت فرنگی و گوجه فرنگی، سرشار از ویتامین C هستند.
 
مواد غذایی سرشار از ویتامین E
مواد غذایی از جمله بادام، روغن ذرت، روغن جگر ماهی، فندق، کره بادام زمینی، روغن گلرنگ، ماهی سالمون و تخمه آفتابگردان، سرشار از ویتامین E  هستند.
 
بیوفلاونوئید
غذاهایی که حاوی بیوفلاونوئید هستند در حفظ سلامتی افراد بسیار موثرند. تحقیقات نشان داده اند که این مواد غذایی در تقویت سیستم ایمنی افراد تاثیرگذارند. این مواد طبیعی به همراه ویتامین C موجود در گیاهان به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند.  

بیوفلاونوئید ها در پالپ ها و بخش سفیدرنگ داخل مرکبات، فلفل سبز، لیمو و لیموترش، پرتقال، گیلاس و انگور وجود دارند. کلم بروکلی، مرکبات، پیاز سفید و قرمز حاوی مقادیر زیادی از یک بیوفلاونوئید به نام کوئرستین هستند.

گلوتاتیون
گلوتاتیون، ماده مغذی دیگری است که سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده و در مقابله با عفونت ها بسیار موثر است. گلوتاتیون در کلم بروکلی، کلم پیچ، گل کلم، اسفناج و سایر سبزیجات خانواده کلم یافت می شود.
 
فیتوکمیکال
مواد غذایی که سرشار از فیتوکمیکال ها هستند برای حفظ سلامتی بدن مفیدند. فیتوکمیکال ها در تمام گیاهان موجود هستند. میوه ها و سبزیجاتی مانند سیب، زردآلو، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم پیچ، هویج، گل کلم، سیر، حبوبات، پیاز، فلفل قرمز، دانه سویا، سیب زمینی شیرین و گوجه فرنگی، سرشار از انواع فیتوکمیکال هستند.

بنابراین با گنجاندن غلات، میوه ها و سبزیجات در برنامه غذایی، می توان این را به اندازه کافی دریافت کرد.
 
پروتئین
بدن شما جهت بازسازی سلول ها و مقابله با عفونت های ویروسی و باکتریایی به پروتئین نیاز دارد. البته در نظر داشته باشید که مصرف بیش از حد آن، برای کلیه ها مضر است. بهتر است از دانه هایی مانند سویا، گوشت بدون چربی  گاو و گوشت مرغ یا بوقلمون بدون پوست، به عنوان منبع پروتئین استفاده کنید.
 
سوپ مرغ
مطالعات نشان داده اند که سوپ مرغ در مقابله با سرماخوردگی، بسیار موثر است. خوردن این غذا در برطرف کردن گرفتگی بینی و رقیق کردن مخاط موثر است و باعث می شود خلط، راحت تر خارج شود. به نظر می رسد سوپ مرغ، خاصیت ضدالتهابی نیز دارد و می تواند علایم سرماخوردگی را کاهش دهد.

نوشیدن چای گرم، درمان خانگی دیگری برای سرماخوردگی است. چای گرم در رقیق کردن مخاط بینی موثر است و باعث آب رسانی به بدن نیز می شود. چای سبز و سیاه، سرشار ار فلاونوئیدها با تاثیر آنتی اکسیدانی قوی است.
 
 
UP