غذاهای مناسب فصل سرد

 

با نزدیک شدن به فصل پاییز، لباس های تابستانی را از کمدها جمع آوری کرده و به جای آنها، لباس های فصل سرد را قرار داده و برای محافظت از خود در برابر سرما، سرماخوردگی و آنفلوآنزا، آماده شوید. همانطور که با شروع فصل سرد، لباس های گرم به تن می کنید، لازم است رژیم غذایی خود را نیز تغییر داده و بیشتر از غذاها و خوراک های شیرین، گرم و مقوی استفاده کنید.

در اینجا 10 پیشنهاد برای داشتن تغذیه ای مناسب در فصل های سرد پاییز و زمستان ارائه می شود. به کار بستن این توصیه ها و استفاده از این خوراک ها، باعث افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامتی شما می شود.

1- غذاهای سرد و سنگین نخورید
از خوردن غذاهای سرد و سنگین در فصل های پاییز و زمستان خودداری کنید. سعی کنید بیشتر از غذاهایی مانند دیزی، خورشت، سوپ، به همراه ادویه کاری، گوشت، ماهی، حبوبات، عدس و مقدار کافی سبزیجات استفاده کنید. 

2- سوپ بخورید
در ماه های سرد سال، معمولا موها، صورت و لب ها، دچار خشکی می شوند. بنابراین مصرف غذاهایی مانند فرنی، سوپ و خورشت باعث بازگرداندن رطوبت از دست رفته بدن می شود.

3- میوه های تازه مصرف کنید
از برخی میوه ها و خوراکی های فصلی (فصل سرد) مانند زردک، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، چغندر و هویج استفاده کنید. چراکه خوراکی ها و میوه های فصلی، تازه تر و سرشار از مواد مغذی هستند که در حفظ هماهنگی با محیط به شما کمک کرده و سلامتی تان را حفظ می کنند.

4- از گیاهان گرمابخش استفاده کنید
برخی از گیاهان و چاشنی های گرمابخش مانند زنجبیل، دارچین، جوز هندی و گل میخک را جهت افزایش جریان گردش خون، در چای و غذای خود ریخته و مورد استفاده قرار دهید. می توانید در روزهای سرد سال، فرنی یا ماست را با افزودن مقداری دارچین به عنوان صبحانه مصرف کنید.

5- از غذاهای حاوی ویتامین، پروتئین و مواد معدنی استفاده کنید
با خوردن غذاهایی که سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند ( این غذاها بدن را در مقابل ویروس ها، حشرات و سموم مقاوم می کنند) مانند گوشت کم چرب، غذاهای دریایی، ماهی، تخم مرغ، حبوبات و عدس، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

6- سیب و گلابی بخورید
میوه هایی مانند سیب و گلابی، بسیار خوشمزه و گرمابخش بوده و تهیه خوراک هایی از آنها جهت استفاده در فصل های سرد سال، مناسب است، بنابراین در فصل های پاییز و زمستان، بیشتر از این میوه ها استفاده کنید.

7- از قارچ، بیشتر استفاده کنید
قارچ ها ، حاوی مواد ضدباکتری و ضدویروس بوده و نیز دارای مقدار زیادی پروتئین، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم و ویتامین های گروه B هستند. می توانید آنها را به صورت تازه یا خشک در سوپ یا خوراک ها استفاده کنید.

8- سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید
با خوردن مواد غذایی مانند آووکادو، انواع توت ها، فلفل قرمز، شکلات تیره، ماهی و غذاهای دریایی، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

9- از مکمل های انرژی بخش استفاده کنید
بهتر است در فصل های سرد سال، از مکمل های انرژی بخش حاوی  جینسینگ، ویتامین C، اکیناسه، چربی های اُمگا 3 ، ویتامین D  ، خانواده توت ها، پروبیوتیک ها و روی که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و موجب حفظ سلامتی می شوند، استفاده کنید.

10- مصرف شیرینی و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید
مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین، فرآوری شده و تنقلات که موجب ازبین بردن انرژی و کاهش ایمنی می شوند، را کاهش دهید.

اگر به دنبال توصیه غذایی هستید یا می خواهید بدانید که کدام غذاها و خوراکی ها می توانند شانس ابتلا به بیماری ها را کاهش داده و سلامتی تان را تضمین کنند، می توانید با متخصص تغذیه مشورت کنید.
 
UP