10 اشتباه هنگام سفید کردن دندان ها که باید از آنها اجتناب کرد

در تمنای دندان های سفید مروارید وار، ممکن است راهی را انتخاب کنید که به دندان های شما آسیب جدی وارد شود. بگذارید یک متخصص به شما کمک کند تا از این 10 اشتباه متداول هنگام سفید کردن(بلیچینگ) دندان ها اجتناب کنید.

1.    بررسی دندان ها
تا زمانی که با دندان پزشک خود مشورت نکرده اید، برای سفید کردن دندان های خود اقدام نکنید. او می تواند تشخیص دهد که آیا کاندیدای مناسبی برای سفید کردن دندان هستید یا خیر، و دهان شما را برای این فرایند آماده کند. دکتر  فرانسین آلبرت (Dr. Francine Albert) می گوید "بهترین زمان برای سفید کردن بلافاصله بعد از جرم گیری دندان است زیرا سطح دندان تمیز است." دندانپزشک می تواند چند هفته بعد طی معاینه ای وضع دندانی شما را بررسی کند، و ببیند که آیا برای کاهش حساسیت دندانی به عاملی بی حس کننده مانند فلوراید موضعی نیاز دارید یا خیر.

2.    چشم پوشی از قالب دندانی مخصوص
کنار گذاشتن قالب دندانی که توسط دندانپزشک (برای قرار دادن مایع سفید کننده روی دندان ها) دقیقا متناسب با دندان های شما ساخته شده است، و استفاده از قالب های دندانی معمول، می تواند منجر به   بلعیدن محلول های سفید کننده، نتایج ناامید کننده، و هزینه اضافی شود. دکتر آلبرت می گوید "یک قالب سفارشی مخصوص، باعث می شود سفید کننده در تماس صحیح با دندان ها قرار گیرد و به جای تحریک گلو و لثه ها، به طور مناسب عمل کند."

3.    سفید کردن دندان ها در سالن های زیبایی
سالن های زیبایی محبوب شما ممکن است محل های مناسبی برای آرایش باشند، اما بهترین مکان برای سفید کردن دندان ها نیستند. محصولات سفید کننده بسیاری را می بینم که آرایشگاه ها و متخصصان زیبایی توزیع می کنند. ولی نگرانی اصلی، ضد عفونی کردن تجهیزاتی است که برای سفید کردن دندان ها در این مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند. سالن های زیبایی عموما فاقد ابزار های مناسب برای ضد عفونی یا استریل کردن کامل تجهیزات سفید کننده دندان ها هستند، و همچنین آرایشگرها دوره ی آموزشی لازم را برای سفید کردن بی خطر دندان ها نگذرانده اند. بنابراین بهتر است تنها برای موارد آرایشی به سالن های زیبایی مراجعه کرد.

4.    استفاده از خمیر دندان های سفید کننده به طور روزانه
خمیر دندان های سفید کننده می توانند جرم های سطحی و خفیف ناشی از دخانیات، و غذاهای رنگ دار مانند قهوه و چای را از بین ببرند، اما استفاده روزانه آنها مضر است. خمیر دندان های سفید کننده می توانند بسیار ساینده باشند، و اگراز آنها هر روز استفاده کنید می توانند منجر به پوسیدگی شدید دندان ها شوند. بسیاری از این محصولات حاوی ذرات ساینده یا ترکیبی به نام سیلیس (silica) هستند که اگر بیش از حد استفاده شوند، مینای سطح دندان را با اثرهای زیان بار از بین خواهند برد. همچنین می توانند منجر به حساسیت دندانی و زشت شدن منظره دندان ها شوند.

5.    یکسان پنداشتن همه دندان ها
آیا سفید کردن همه دندان ها را بی خطر است؟ برخی از بیماران نمی دانند که روکش سرامیکی  روی دندان هایشان کار شده. استفاده از محصولات سفید کننده می تواند لعاب سطح آنها یا بخش درخشان ترمیم را از بین ببرد و باعث شود بدتر به نظر رسند. دندانپزشک می تواند بگوید که آیا این ترمیم ها را دارید یا نه، و درباره نحوه سفید کردن بی خطر دندان های مجاور آنها توصیه هایی به عمل آورد.

6.    خرید محصولات سفید کننده به صورت آنلاین
آیا به دنبال محصولات سفید کننده دندان هستید؟ شما ممکن است محصولی خریداری کنید که بی اثر، یا فاقد مجوز استفاده در ایران باشد. در مورد هر چیزی که تاییدیه وزارت بهداشت را نداشته باشد، بسیار محتاط باشید. تنها با خرید محصولات سفید کننده ای که تاییدیه استفاده درایران را دارند، از لبخند و سرمایه تان محافظت کنید. به منظور ضمانت بی خطر بودن محصول به دنبال برچسب وزارت بهداشت باشید.

7.    مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان قبل از بلیچینگ
مسواک زدن و استفاده از نخ دندان قبل از مراجعه به دندانپزشک  امری بدیهی ست، اما بسیاری از افراد این کار را انجام نمی دهند! در نتیجه جرم و ذرات باقیمانده غذا لابلای دندان ها مانع فرایند درخشان کردن می شوند. ذرات باقیمانده غذا، مانع نفوذ ماده سفید کننده به مینای دندان و از بین بردن جرم های به جای مانده بر روی دندان ها می شود.

8.    پیروی نکردن از دستورالعمل ها
نگه داشتن مواد سفید کننده روی دندان ها برای مدت طولانی می تواند موجب آسیب لثه ها و بروز لکه های درخشان نا متناسب شود. حفظ طولانی مدت آنها روی دندان ها فایده ای ندارد و اثر سفید کنندگی بیشتر نخواهد داشت.

9.    غذا خوردن حین سفید کردن
غذا خوردن، نوشیدن یا سیگار کشیدن حین گذاشتن قالب حاوی سفید کننده روی دندانها فکر خوبی نیست، زیرا مانع پوشش محکم دندانها خواهد شد و باعث می شود ذرات غذا، یا مایع، بین ماده سفید کننده درون قالب و دندان هایتان قرار گیرند و در نتیجه اثر سفید کنندگی یکنواخت نباشد. همچنین ماده سفید کننده رقیق می شود و اثر نخواهد کرد.

10. استفاده بیش از حد از سفید کننده
اگر دندان هایتان را بیش از حد معینی سفید کنید، منجر به ظاهر گچی  می شود، که از دندان های سفید زیبا و درخشان که انتظار آن را دارید خیلی فاصله دارد! وسواس زیاد در سفید کردن، موجب کاهش طراوت دندان ها و رنگ آبی فام آنها می شود. به همین دلیل لازم است یک متخصص بر روند سفید کردن نظارت داشته باشد تا آن را کنترل کند.
 


 
 
 
 
UP