چند وقت یک بار موهای خود را بشوییم؟

 
شاید شنیده باشید که بهتر است موهای خود را کمتر بشوئید و یا شاید جزء کسانی هستید که برای داشتن  موهای سالمتر و خوش حالت تر، به دلیل خاصیت شیمیایی شامپو از آن استفاده نمی کنند. 
کارشناسان اظهار می کنند که الگوی واحدی برای تعیین شست و شوی موها وجود ندارد. ممکن است خیلی از مواقع فکر کنید که باید موهایتان را بشویید اما واقعاً نیازی به این کار نباشد. تعیین این اولویت با توجه به سلیقه شخصیتان صورت می گیرد. برای تشخیص نیاز به شست و شوی موها به نوع موهای خود و آنچه که برای مدل موهای شما مناسب است توجه کنید.
اینکه چند روز موهایتان را نشویید مشکلی ندارد؛ برای افرادی که موهایشان از نظر چرب بودن جزء موهای معمولی محسوب می شود وحجم متوسط دارد توصیه می شود که هر چه کمتر موهای خود را بشویند. زیرا شامپو کردن زیاد موها ممکن است باعث کم پشت شدن موها شود. 
 
عملکرد شامپو
شامپو دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟
یک متخصص پوست و مو در امریکا طبق تحقیقات خود اظهار داشته : " شامپو، چربیها را به دام می اندازد. بنابراین اگر بیش از حد معمول موها را شامپو کنید، ممکن است موهایتان خشک شود و در معرض شکستگی قرار گیرد." 
موهای سر یک چربی طبیعی به نام سبوم تولید می کند و شامپو یک ماده امولسیون کننده است که در هنگام شستن موها چربیهای اضافی، آلودگیها و باقی مانده ی سبوم را از بین می برد. ولی باید توجه داشته باشید که مهم نیست که موهایتان خیلی تمیز به نظر نرسد، زیرا موهای شما قطعاً نیازمند مقداری چربی است. 
این چربی اضافی، رطوبت موهای شما را تامین می کند و یک عامل حفاظتی برای پوست سر و موهای شما محسوب می شود. 
 
چه کسانی باید هر روز موهای خود را بشویند؟
تمام کارشناسان اعتقاد دارند که تنها گروه محدودی شامل : کسانی که موهای نازک و حساس دارند، افرادی که زیاد ورزش و عرق می کنند و یا کسانی که در مناطق بسیار مرطوب زندگی می کنند، باید هر روز موهای خود را بشویند. 
همچنین اگر پوست سر شما چرب است، شما باید هر روز موهایتان را بشوئید. گاهی اوقات بعضی از افراد تصور می کنند چون موهایشان شوره دارد پوست سرشان خشک است، اما در این افراد نیز شست و شوی  بیشتر موها مفید و موثر است .
چه کسانی می توانند چند روز موهایشان را نشویند؟
هر چقدر موهایتان ضخیم تر باشد و چربی کمتری داشته باشد می توانید کمتر موهایتان را بشویید. 
" افرادی که موهای خشک، فر و مجعد دارند می توانند بدون هیچ مشکلی موهای خود را کمتر بشویند".

چقدر موهایتان را بشویید؟
برای اکثر مردم عموماً شستن یک روز در میان و یا 2-3 روز در میان مناسب است. البته این یک میزان استاندارد محسوب نمی شود. چرب به نظر رسیدن موها، خارش پوست سر یا پوسته ریزی ناشی از کثیفی نشانه ی رسیدن زمان شامپو کردن موهاست.
در پایان لازم به ذکر است که قبل از استفاده از سشوار و یا هر وسیله ی حرارتی حالت دهنده، مطمئن شوید که موهایتان کاملاً تمیز است. در این صورت موهایتان دوام بیشتری خواهند داشت، بهتر به نظر خواهد رسید و شما کمتر نیاز به استفاده از این ابزارها خواهید داشت. 
 
UP