عفونت های پوستی

 بیماریهای پای ورزشکار، کچلی کشاله ران و کرم گرد 

 این دسته از بیماریها عفونتهای پوستی هستند که در اثر قارچ ها بوجود می آیند. به این عفونت های قارچی، تینه آ نیز می گویند.

 پزشکان و پرستاران این عفونتهای قارچی را کرم های گردRingworm)) می نامند زیرا اغلب ایجاد  بثورات جلدی قرمز مدور توأم با خارش می کنند. ولی گاهی ممکن است این بثورات جلدی مدور وجود نداشته باشد. به جای آن افراد مبتلا به بیماری پای ورزشکار( athletes foot) ، رطوبت و زخم بین انگشتان پا و یا پوسته ریزی کف پا دارند. در افرادی مبتلا به کچلی کشاله رانjock itch) ) هستند، اغلب فقط بثورات جلدی قرمز در ناحیه ی کشاله ی ران دیده می شود.

گاهی اوقات به خصوص در کودکان قارچها می توانند پوست سر را درگیر کنند. عفونت بر روی پوست سر به شکل یک ضایعه گرد که پوسته ریزی می کند ظاهر می شود.

چطور دچار یک عفونت قارچی می شویم؟

هر کسی که در اطراف شما مبتلا به عفونت های قارچی می باشد می تواند آن را به شما منتقل کند. همچنین عفونت قارچی می تواند از یک سگ یا گربه مبتلا نیز منتقل شود. به علاوه ممکن است در اثر تماس با محل هایی که ممکن است این قارچها وجود داشته باشد مبتلا شوید. مانند:

1- کابین های استحمام عمومی

2- زمین رختکن های عمومی

3- محوطه اطراف استخر


همچنین اگر عفونت قارچی در قسمتی از بدن خود دارید، ممکن است به سایر بخشهای بدن نیز منتقل شود. به عنوان مثال گاهی اوقات در مردان ممکن است عفونت قارچی پاها، به کشاله ی ران نیز کشیده شود.


درمان عفونتهای قارچی  

درمان عفونت های قارچی بستگی به ناحیه درگیر دارد. اگر عفونت قارچی روی پوست سر باشد، درمان بوسیله ی قرص صورت می گیرد که معمولاً دوره ی درمان حدود 1-3 ماه طول می کشد. اگر عفونت قارچی در کف پا، کشاله ران و یا سایر قسمتهای بدن دیده شود درمان بوسیله ی ژل موضعی، کرم و یا پودرهای مخصوص در سطح پوست انجام می شود. دوره ی درمان با این مواد حدود 2-4 هفته طول می کشد. 

اگر عفونت قارچی هم در کف پا و هم در کشاله ران وجود داشته باشد، باید همزمان با هم مداوای آنها را شروع کنید، در غیر اینصورت ممکن است دوباره از کف پا به کشاله ران منتقل شود. 

چطور از ابتلای مجدد به عفونت قارچی در امان بمانیم؟

اگر فردی در خانواده قبلاً دچار عفونت قارچی پوست سر بوده است موارد ذیل را به خاطر داشته باشید.

شانه، برس، سنجاق سر و تمام وسایلی که ممکن است در تماس با عفونت قارچی بوده باشد را دور بیندازید. 

تمام افراد خانواده برای بررسی وضعیت عفونت قارچی، تحت معاینه پزشکی قرار گیرند.

اگر عفونت قارچی از حیوان خانگی منتقل شده، یک دامپزشک او را معاینه کند.

در پایان راههای کلی برای جلوگیری از ابتلا به عفونتهای قارچی را متذکر می شویم:

از لباسهای شسته نشده، لباسهای ورزشی و حوله های مشترک استفاده نکنید.

در مکان های عمومی که حمام و رختکن عمومی دارند، مانند باشگاه های ورزشی و استخرها حتماً دمپایی بپوشید و پا برهنه راه نروید.

بعد از ورزش با صابون و شامپو استحمام کنید.

جوراب و لباس زیر خود را حداقل یکبار در روز عوض کنید.

پوست خود را پاکیزه و خشک نگه دارید. بعد از حمام و شنا حتماً پوست خود را به خوبی خشک کنید. 

 

UP