ریزش مو: یک مشکل رایج

حدود 85% مردان زمانی که به 50 سالگی می رسند، دچار نازک و ضعیف شدن موها می شوند. برخی از مردان جوان حتی قبل از این که به 21 سالگی برسند دچار ریزش مو می شوند.

خرافات در مورد ریزش مو
کلاه گذاشتن موجب ریزش مو می شود؟ خیر. فرو کردن انگشتان در لا به لای موها نیز موجب ریزش نمی شود. حتی شانه کردن، برس کشیدن، پیچیدن یا حالت دادن موها نیزموجب ریزش آن ها نمی شود. فقط سعی کنید با موهای خود مهربان باشید تا از ریزش آن جلوگیری کنید.

ترک سیگار سبب حفاظت از موها می شود
بین سیگار کشیدن و سرعت ریزش مو در مردان یک ارتباط مستقیم و واضح وجود دارد. بنابراین اگر برای ترک سیگار دنبال دلیل هستید، این مورد را به لیست دلایل خود اضافه کنید.

ریزش مو درباره سلامتی شما چه می گوید؟
ریزش مو یا به اصطلاح پزشکی آلوپسیا معمولا یک مشکل پزشکی محسوب نمی شود. اما نگرانی های موجود از نظر تاثیری که بر ظاهر و زیبایی فرد دارد، امری طبیعی به شمار می رود.

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟
تقریبا در تمام مردان ریزش مو در اثر الگوی طاسی مردانه است که به صورت صفتی ژنتیکی از والدین به ارث می رسد. سایر انواع ریزش مو در اثر مواردی هم چون مصرف برخی از داروها، مقادیر زیاد ویتامین A و یا کمبود پروتئین به وجود می آید؛ بیماری یا استرس می تواند سبب ریزش موی شدید (تلوژن افلوویوم) شود. اما یک خبر خوب: ریزش مویی که به دلیل الگوی طاسی مردانه نباشد معمولا بهبود خواهد یافت.

برای حفظ موهایی که دارید تلاش کنید
سعی کنید به جای این که بعد از ریختن موهایتان به دنبال راهی برای جایگزین کردن آن ها باشید، هم اکنون به موهای فعلی خود بیشتر برسید. اما زمانی که به دنبال تقویت موهای خود هستید، در انتخاب گزینه های موجود دقت کنید. بسیاری از محصولاتی که در تبلیغات معجزه خوانده می شوند تقلبی هستند. بنابراین برای انتخاب محصول مناسب با پزشک یا متخصص پوست و مو مشورت کنید.

درمان ریزش مو: ماینوکسیدیل
هیچ درمانی برای الگوی طاسی مردانه وجود ندارد. اما برخی از داروها می توانند سرعت ریزش مو را کاهش دهند. ماینوکسیدیل یک داروی دارای تاییدیه وزارت بهداشت است که بدون نسخه قابل خریداری و استفاده بر روی پوست سر می باشد. این ماده سرعت ریزش را کاهش داده و در برخی از افراد موجب رشد موهای جدید می شود؛ اما به محض قطع مصرف، دوباره ریزش مو شروع می شود.

مراحل طاسی مردانه
عقب روی M شکل خط رویش مو نشانه قطعی آغاز ریزش مو است. در مرحله بعد دسته موهای بالای سر نیز شروع به نازک شدن می کنند و یک منطقه طاس به وجود می آید. در نهایت این دو منطقه به هم می رسند و مانند الگوی نعل اسب موهای شما می ریزد.

درمان ریزش مو: فیناستراید 
این قرص که باید توسط پزشک تجویز شود، سرعت تولید هورمون DHT را در بدن کاهش می دهد. برخی از مردان  با مصرف این دارو موهای جدید در سرشان رشد می کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این دارو از ماینوکسیدیل عملکرد بهتری دارد اما زنان باردار نباید این دارو را مصرف کنند؛ زیرا ممکن است موجب بروز ناهنجاری های جنینی در نوزادان پسر شود. این دارو نیز مانند ماینوکسیدیل فقط در هنگام مصرف موثر است و با قطع مصرف، ریزش مو دوباره آغاز می شود.

روش انجام کاشت مو

پزشک موهای سالم را از پشت و اطراف سر برمی دارد و در بالای سر می کارد. این روش گران است و شما ممکن است نیاز داشته باشید در چند مرحله آن را انجام دهید. دو ماه بعد از انجام کاشت بیشتر موهای جا به جا شده می ریزد، اما تارهای جدید به زودی می رویند. به طور معمول حدود شش ماه طول می کشد تا رویش مجدد موها مشاهده شود.

موهای خود را بیشتر جلوه دهید
با آرایش مناسب موها می توان ریزش مو را کمتر نشان داد. موهای نازک خود را کوتاه کنید؛ بدین ترتیب از شانه کردن بیشتر آن ها جلوگیری می شود. برخی از انواع شامپوها، نرم کننده ها و محصولات حالت دهنده مو نیز حجم دهنده هستند. در پایان سعی کنید تغذیه سالمی داشته باشید و با لطافت به موهای خود رسیدگی کنید.

UP